reklama
Aktualności Kultura

Zawieszą wiechę na Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie 

Zawieszą wiechę na Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie 

W dn. 26.11.br nastąpi uroczyste podniesienie wiechy na nowo budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. To obecnie największa budowa realizowana w pow. lęborskim od 2020 r. Całość kosztów to 68,6 mln zł i jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z budżetu państwa i Funduszu Promocji Kultury. Prace budowlane nowego muzeum w Łebie rozpoczęły się w październiku 2020 r. Wykonawcą zostało Konsorcjum „Poleko” Budownictwo Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Budowlane „Budomex” s.c. Ryszard Ankiewicz i Michał Ankiewicz. Projekt budynku o łącznej kubaturze 46.000 m³, wykonany przez firmę „Plus3Architekci” Sp. z o.o., zakłada oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formę.

reklama

18 maja 2021 r. w Międzynarodowym Dniu Muzeów, miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowa placówkę. Wówczas budynek stanowiły jedynie surowe mury, wzniesione do poziomu dwóch kondygnacji. Jednak już miesiąc później w przestrzeni przyszłej sali ekspozycyjnej, o planowanej powierzchni 3.500 m², pojawił się największy z eksponatów powstającego muzeum – odrestaurowany, poddany oryginalnej aranżacji wystawienniczej stalowy kuter rybacki GDY-18, zbudowany według polskiej konstrukcji w latach 70-tych XX w.

Kolejne miesiące przyniosły pomyślne zakończenie I etapu budowy, podczas którego ukończono żelbetową konstrukcję budynku. W marcu bieżącego roku dotychczasowy wykonawca rozpoczął II etap inwestycji; w jego ramach zrealizowano montaż imponujących, drewnianych dźwigarów dachowych i konstrukcji stalowej pod elewację frontową. Dziś centralna cześć budynku muzeum jest już niemal w całości pokryta połacią dachową, rozpoczęto również prace związane z montażem instalacji wewnętrznych. W trakcie wspomnianych prac, w przestrzeni muzeum pojawił się drugi z wielkogabarytowych eksponatów – ważący 8 ton silnik Nohab, pochodzący z polskiego kutra WŁA-54.

Głównymi założeniami ekspozycji, zaprojektowanej, podobnie jak cały budynek, przez firmę Plus3Architekci Sp. z o.o., będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie szeregu aspektów archeologicznych badań podwodnych, prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV w. n.e. Jej część wczesnośredniowieczna będzie skupiona wokół przystani w Pucku i znalezionych w niej wraków, wraz z opowieścią o żegludze Słowian i Skandynawów w tych czasach. Okres późnośredniowieczny to narracja o związku hanzeatyckim i handlu, który za sprawą Bałtyku łączył wschód z zachodem i południe z północą. Według aktualnych zapisów umowy zawartej pomiędzy Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku a Generalnym Wykonawcą, zakończenie prac budowlanych i montażowych planowane jest na koniec IV kw. 2023 r. Następnie w 2024 r. NMM planuje realizację prac związanych z budową i montażem wystawy stałej.

Zdjęcia: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, lipiec 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link