20/04/2024
Aktualności

XLI Sesja Rady Miejskiej w Lęborku [ZDJĘCIA]

XLI Sesja Rady Miejskiej w Lęborku [ZDJĘCIA]

Wczoraj w Ratuszu odbyła się XLI Sesja Rady Miejskiej Lęborka. To była jedna z krótszych sesji w tym roku, podczas której w błyskawicznym tempie przegłosowywano kolejne punkty porządku obrad. Podczas dyskusji głos zabrali m.in. radni Łukasz Kuriata, Włodzimierz Klata i Krzysztof Świątczak. Przy okazji podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Zakładu Komunikacji Miejskiej w Lęborku i objęcia udziałów przez Gminę Miasto Lębork, Łukasz Kuriata zwrócił uwagę, że w kontekście zakupu nowych autobusów przez ZKM (w tym 5 „elektrycznych”) konieczna jest rozbudowa stacji ładowania tychże „elektryków”. Burmistrz Witold Namyślak odpowiedział, że termin tej inwestycji faktycznie się wydłużył a miasto czeka aktualnie na środki finansowe.

reklama

Podczas uchwały, dotyczącej „Programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii dla Miasta Lęborka na 2022 rok”, radny Łukasz Kuriata zasygnalizował znów problem dużej przestępczości i wysokiej demoralizacji nieletnich w rejonie ul. Sienkiewicza, przypominając niedawny przypadek zaatakowania nożem 9-latka oraz „ulokowanie” sprawcy w Ośrodku Wychowawczym. Radny sugeruje pilną instalację systemu monitoringu, co z całą pewnością wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie.

Podczas głosowania uchwały odnośnie sprawozdania z przeprowadzonych konsultacji „Budżetu Obywatelskiego” radny Włodzimierz Klata wyraził ogromny smutek z powodu drastycznego obniżenia kwoty „budżetu” (niegdyś 1% budżetu miasta, dzisiaj – 0,25%) oraz systematycznie malejącej liczby zgłaszanych tematów i osób biorących udział w głosowaniach. Zwrócił też uwagę na ogromne zaległości w realizacji pozytywnie zatwierdzonych wniosków i tak zwany „początek końca” Budżetu Obywatelskiego. Jak stwierdził radny… miasto nie diagnozuje potrzeb mieszkańców, „utrudnia” też przyjmowanie wniosków małej wartości a przyjmuje te o wysokiej i bardzo wysokiej wartości, często niemożliwe do realizacji.

W punkcie obrad dotyczącym „interpelacji”, radny Krzysztof Świątczak zwrócił uwagę, na ogromną ilość pism i różnego rodzaj zapytań kierowanych do Burmistrza Miasta, które radni zwą „interpelacjami”. Przypomniał, że zgodnie z przyjętą przed laty uchwałą, „interpelacje” winny dotyczyć jedynie spraw istotnych całego obszaru gminy lub miasta… a nie indywidualnych spraw dotyczących tego czy innego miejsca. W ramach „wniosków” radny Włodzimierz Klata zasygnalizował też brak miejsc parkingowych na niektórych ulicach Lęborka (np. na ul. Reja), co pomimo istnienia znaków drogowych (D-40) o istnieniu strefy zamieszkania mocno utrudnia parkowanie samochodów przez mieszkańców tychże miejsc. Wczorajsze obrady zakończyła informacja o powiększeniu klubu PiS radnych Rady Miasta Lęborka o osobę… Zbigniewa Rudyka.

Podczas XLI Sesji Rady Miejskiej w Lęborku nie podjęto tematu działaniach zmierzających do oszczędności energii elektrycznej w Lęborku. Jak poinformował radny Włodzimierz Klata, dotychczas dyskusji na ten temat wśród radnych jeszcze nie było, tym samym wyłączanie oświetlenia w mieście, póki co nam nie grozi

Po sesji, do redaktora „Lębork24.info” podszedł też Przewodniczący Rady Miasta Lęborka – Jarosław Litwin (właściciel cenionego Ośrodka Szkolenia Kierowców „Jarek”), który zwrócił uwagę, na fakt, że… zgodnie z art.2 pkt.7 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, pomimo niewyznaczonych pasów jazdy, Rondo Jana Pawła II w Lęborku jest jednak rondem dwupasmowym (!). W przedmiotowej sprawie nasza redakcja zwróciła się z zapytaniem do oficera prasowego lęborskiej policji, który zobowiązał się udzielić ostatecznej odpowiedzi po konsultacji z funkcjonariuszami „drogówki” już w najbliższy poniedziałek…

reklama
reklama

5 Komentarze

    Szanowni Państwo, pierwsza informacja. Panie i Panowie Radni i /za/ Radniejsi, proszę przedstawić wyniki udokumentowanych badań okresowych /półroczne, czy roczne, czy też sezonowe/ jakie jest zanieczyszczenie rzeczywiste powietrza w Lęborku. Wówczas możemy rozmawiać o autobusach elektrycznych.

    cd.
    Oglądając w rożnych tv pogodę i stany powietrza, na palcach jednej ręki, można policzyć dni w roku z niewielkim zagrożeniem żółtym kolorem. Żółty kolor jeszcze nikomu nie zagroził, chyba, że chce się rozpętać kolejna apokalipsę w mózgach ludzi. Zapytajcie mieszkańców Śląska po co przyjeżdżają na Wybrzeże. Może po węgiel? Trzeba to sprawdzić. Z tego wniosek tylko jeden, że jak dają piniądze, to trzeba brać, żeby nie pokazywali nas palcem, albo odgrodzili nas wydmą łebską. A skąd się bierze energia elektryczna? – jak to skąd….jest bo jest.

    Szanowni Państwo, dowiaduję się, że ponownie obniżono kwotę pieniędzy na projekty Budżetu Obywatelskiego /0,25%/. Jak łatwo się obniża wszelkie wydatki. Przyzwyczajenie wzięło się chyba z fluktuacji cenami – raz obniżone już nigdy się nie podniosą. Stara prawda. Dawno mówiłem, że strategia przeznaczania kwot z BO, ujawni egoizm jednostki. Ja optuję za strategią przeznaczania tych kwot /teraz na nieszczęście bardzo małych/ na cele , które mają służyć miastu Lębork, a nie pojedynczym pomysłodawcom. Państwo Radni i /za/Radniejsi, mieliście się zastanowić nad prostym pytaniem. Dlaczego turyści, czy jak inaczej nazwiemy takich wędrowców, przyjeżdżają z chęcią do Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Torunia, Bydgoszczy, Zamościa, Przemyśla, Lublina, Poznania, Malborka, Olsztyna /tu odkładam mapę, bo jest tych miejsc za dużo w Polsce/ i setek miast i miasteczek? Jak Was znam, to strzelicie od razu, biorąc to pytanie za 1 z 10-ciu, że przyjeżdżają na ZAKUPY! Wyśmiali by Was. Żeby chociaż do Lęborka na zakupy przyjeżdżali – chociaż to byłby cud – to może by coś z tego było.
    Ja rozumiem, że po PRL-u, Lębork ma wiele do odrobienia, jeśli chodzi o urbanistykę i architekturę w charakterystycznych swoim obszarze, a z niektórą musimy już żyć do końca świata, ale żeby w takim bałaganie wizualnym pozostawić np. plac Pokoju, który jest uważany przez wszystkich za centrum miasta – tego nie można darować. Zero decyzji.
    To tylko jeden z problemów, które już dawno mogliście Państwo, dzięki BO załatwić. I proszę nie twierdzić, że to nie mieści się w przepisie o przeznaczeniu BO. Wystarczy, że jeden z mieszkańców Belwederu zgłosiłby taki projekt. Ale wcześniej należało przekonać mieszkańców Lęborka w logiczny sposób do racjonalnego rozwoju wspólnego miasta – z korzyścią dla wszystkich, a nie dla jednostki.
    Przyjezdni pytają się gdzie jest Rynek, bo każdy przyzwyczajony jest, że Rynek wygląda tak ciekawie, jak np. w wyżej wymienionych miastach. Co mam odpowiedzieć? , że my to mamy nawet dwa Rynki, czyli o jeden więcej niż np. w Krakowie – no proszę Was…………..

    Szanowni Państwo, sprawa poruszona przez Włodzimierz Klatę. Kompromis nie jest łatwy, albo raczej przyjemny, ale jest oczywiście możliwy. Znak uniemożliwiający postój od do /godziny do prawnego ustalenia/, a w pozostałych godzinach parkować mogliby wszyscy, którzy robią to z jakiegoś ważnego powodu. Mieszkańcy tej ulicy posiadający samochody otrzymują specjalne karty potwierdzające ich zamieszkanie i wkładają je za szybę samochodu. Może być taka sytuacja, że w jednym i drugim przypadku samochodów będzie taki nadmiar, że trzeba wjechać „dziobem” na chodnik – niestety tego protoplaści nie przewidzieli. A może to już działa……….Chyba, że chcecie Państwo obciąć biedny skwerek…..

    Szanowni Państwo, zamiast cieszyć się, że mamy w Lęborku tak szeroki pas jezdni na rondzie Jana Pawła II-go, to chcecie zrobić je dwupasmowym. Myślę, że najlepszym wyjściem byłoby zwęzić je do jednego pasa, podobnie jak na Osiedlu Sportowym. Pomyślicie, że kpię z Was. Ale pomyślcie o co chodzi. Na rondach na Osiedlu Sportowym nie sposób zwiększyć prędkość z obawy o stan samochodu i ten, który jest na rondzie, i ten który podjeżdża do niego i chciałby już wjechać musiałby być szaleńcem, który nie zastanawia się co się zaraz może wydarzyć. Tacy są oczywiście wszędzie, ale normalnych jest przytłaczająca większość. Podałem Państwu ten przykład, żebyście zrozumieli, że na rondzie JPII chodzi o prędkość poruszania się samochodu. Wyobraźcie sobie, jakie zamieszanie, wówczas zgodnie z prawem, powstanie na tym rondzie, gdy wprowadzi się podział na dwa pasy. Najlepiej wypowiedziałby się Pan Naczelnik Ruchu Drogowego przedstawiając na tym portalu artykuł, z zobrazowanym schematycznie planem kilku przykładów usprawnienia – jeśli rzeczywiście potrzeba – ruchu na tym rondzie. Może się niepotrzebnie mądrzę. Sorry

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link