19/04/2024
Aktualności Sport

Czy opłaca się być piłkarzem Aniołów, Pogoni czy też Leśnika ?

Czy opłaca się być piłkarzem Aniołów, Pogoni czy też Leśnika ?

Dziennikarze „Przeglądu Sportowego” przeprowadzili interesującą sondę wśród piłkarzy, trenerów i prezesów z różnych szczebli rozgrywek, od III ligi w dół ligowej hierarchii. Tematem były rzecz jasna zarobki zawodników grających w tych klasach rozgrywkowych. Jak się okazuje płaci każdy klub, który chce się liczyć, ale formy wypłaty są różne.  W III lidze zdarzają się już profesjonalne kontrakty, ale nadal stanowią one mniejszość. W większości klubów III i IV ligi obowiązują najczęściej stypendia i zwroty za dojazdy. W III lidze tylko najbogatsze kluby płacą tyle, że piłkarze nie muszą już nigdzie indziej pracować. W czołowych zespołach III ligi płaci się najlepszym graczom więcej niż wynoszą średnie zarobki w I czy II lidze. Jeżeli w IV lidze chce się grać o wyższe cele, to trzeba części zawodników płacić niekiedy powyżej dwóch tysięcy złotych. Rodzynki mogą liczyć nawet na większe pieniądze…

reklama

Płaci się zatem w IV lidze, ligach okręgowych i A-klasie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich klubów. Od 1500 do 2000 złotych podstawy plus premia za każdy mecz… takie stawki są dla wybranych. Pozostali wyróżniający się mogą liczyć na połowę tego. Generalnie jednak wobec kryzysu finansowego, jaki wywołał koronawirus kończy się „eldorado” w niższych ligach. Mocne ośrodki nadal będą istnieć i nie przestaną płacić, bo oznaczałoby to spadek ligę niżej. Część klubów będzie jednak miała potężne problemy finansowe i mocno zmienione kadry, bo „bez sianka nie będzie granka”.

Poniżej, szacunkowe zarobki jednego zawodnika od III ligi do A-klasy. Kwoty zostały ustalone w wyniku dziesiątków rozmów z klubami.

reklama
PoziomPrzedział zarobkówŚr. zarobkiZarobki gwiazdorskie
III liga500-8000 zł3500 zł10000–12000 zł
IV liga400-2500 zł1500 zł3500–4000 zł
Liga okręgowa200–1000 zł500 zł1000–1500 zł
A-klasa100–500 zł200 zł800–1000 zł

Co ważne, w ligach okręgowych i A-klasie płaci jedynie część klubów. Nie zamieszczono też danych z klas B i C, gdyż są one bardzo trudne do ustalenia. Ciekawe, jak te sprawy wyglądają w naszych klubach IV i V ligi okręgowej, może któregoś dnia spróbujemy się dowiedzieć czegoś bliższego na ten temat…

Źródło informacji: galaktyczny futbol.pl (Grzegorz Sawicki), zdjęcie: pixabay

reklama
POLECAMY
 
close-link