reklama
reklama
Aktualności

Wielki Piknik Ratowniczy w Łebie !

Wielki Piknik Ratowniczy w Łebie !


W dn. 03.09.br, w ramach kampanii społecznej poświęconej służbom ratowniczym, od godz. 11:00 na nabrzeżu portu w Łebie przy ul. Kościuszki 1 odbędzie się Wielki Piknik Ratowniczy połączony z licznymi prelekcjami, warsztatami, pokazami i ćwiczeniami ratowniczymi. Będzie okazja zobaczyć specjalnego „Rosomaka” do ewakuacji medycznej, statki ratownicze SAR, śmigłowce ratownicze ASAR, wodne psy ratownicze w akcji oraz prezentacje pojazdów i stoisk służb z całego kraju. Zaprezentowane zostaną również fragmenty programu „Służby”, który jest uwieńczeniem kampanii społecznej i pokazuje codzienną pracę oraz trud jaki wkładają ratownicy w trosce o nasze bezpieczeństwo.

reklama

Dla najmłodszych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotowało specjalne miasteczko zabaw z konkursami, warsztatami i animacjami. Warto dodać, że konferencja oraz piknik są największym i najważniejszym wydarzeniem tego typu w kraju.

„Kampania Społeczna – Program Służby” to… strażacy, policjanci, ratownicy górniczy, górscy i wodni, załogi lądowych i powietrznych karetek pogotowia, żołnierze, piloci oraz operatorzy centrum ratowniczych – to od ich sprawności, szybkości działania oraz właściwej oceny ryzyka wielokrotnie zależy ludzkie zdrowie i życie. Będzie okazja porozmawiać z nimi o codziennej pracy, o sytuacjach trudnych ale i wzruszających. Zostaną zaprezentowane relacje z prawdziwych interwencji, zobaczymy w akcji nowoczesny sprzęt i przekonamy się, jak wiele może wydarzyć się na miejscu zdarzenia. Będziemy mogli zobaczyć prawdziwe akcje ratowników i zagrożenia, z którymi codziennie mierzą się służby ratownicze w walce o ludzkie życie. Będziemy rozmawiać o tym co to jest za służba, jak się do niej dostać, jak wygląda codziennie życie w trakcie dyżuru. Organizatorzy opowiedzą także o tym, jak można zostać ratownikiem, policjantem, strażakiem, żołnierzem czy operatorem centrum ratowniczego. Porozmawiamy o akcjach, trudnych wzruszających i tych, które nie zawsze kończą się happy Endem oraz o tym, że ratownik to też człowiek mający uczucia, który jest wrażliwy i przeżywa każdą akcje, tą zakończoną sukcesem ale i niepowodzeniem. Musimy pamiętać, że bohaterowie pikniku ryzykują swoje życie, by ratować życie kogoś innego.

Współorganizatorami konferencji są Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwość oraz Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

W kampanii – programie „Służby” wezmą udział:
• Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR
• Ochotnicza Straż Pożarna w Łebie
• Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Karkonoska
• Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu
• Państwowe Ratownictwo Medyczne – Szpital w Kępnie
• Państwowa Straż Pożarna (KM PSP w Kaliszu i KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim)
• Służba ASAR (2 LZPR w Mińsku Mazowieckim, 5 LZPR w Gdyni, 6 LZPR w Darłowie,
   Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił
   Zbrojnych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej)
• Ochotnicza Straż Pożarna Chotomów
• Komenda Główna Policji – Lotnictwo Policji
• Tatrzański Park Narodowy – Straż Parku
• Wodna Służba Ratownicza (Wrocław)
• Wojska Obrony Terytorialnej
• Wojsko Polskie
• Straż Graniczna – Morski Oddział Straży Granicznej

Organizatorzy zachęcają do udziału w Pikniku, choć… wielka szkoda, że został on zaplanowany praktycznie po sezonie, gdy zdecydowana większość turystów rozjechała się już do swoich domów…