28/03/2024
Aktualności

Radni Lepszego Samorządu nie chcą być maszynką do głosowania !

Radni Lepszego Samorządu nie chcą być maszynką do głosowania !

Radni powiatowi z komitetu wyborczego „Lepszy Samorząd” protestują przeciwko zdalnej sesji nadzwyczajnej Rady Powiatu, która odbyła się w dn. 22.07.br. Przewodniczący Rady Powiatu – Mirosław Tandek odpiera jednak te zarzuty. Sesja nadzwyczajna dotyczyła podjęcia uchwały w sprawie utworzenia i przyjęcia statutu związku powiatowo – gminnego pn. „Lęborski Związek Powiatowo-Gminny” oraz podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Radni: Jarosław Pruski, Krzysztof Pruszak, Waldemar Walkusz, Patryk Bianga oraz Piotr Pobłocki wystąpili do Przewodniczącego Rady Powiatu Lęborskiego z dwiema interpelacjami w tej sprawie.

reklama

…„Zwołanie sesji nadzwyczajnej dotyczyć powinno spraw szczególnej wagi jak również wymagających szybkiego podejmowania uchwał. Przypomnieć należy, że to radni stanowią prawo. Nadużywanie powoływania rady w trybie nadzwyczajnym jest naszym zdaniem nadużywaniem prawa ponieważ z przedstawionych propozycji uchwał żadna nie wymaga natychmiastowego procedowania (…) Radni nie mieli możliwości zapoznania się z projektami uchwał, przedyskutowania ich podczas prac w komisji. Takie postępowanie sprowadza pracę radnych do maszynki do głosowania z czym jako radni nie możemy się zgodzić. Nie dość, że pozbawia się radnych pracy w wybranych komisjach to teraz pozbawia się ich możliwości wypowiadania się na tematy i sprawy istotne dla mieszkańców. Takie postępowanie zaprzecza prawidłowemu funkcjonowaniu rady i zaprzecza również prawidłowemu podejmowaniu uchwał…” – czytamy w pierwszej interpelacji radnych Lepszego Samorządu.

W drugim piśmie radni kwestionują przyjęty tryb zdalny sesji, który miał pozbawiać radnych możliwości wypowiedzenia się na temat projektów uchwał, jak również miał pozbawić mieszkańców powiatu do śledzenia obrad. Z tak postawianymi zarzutami nie zgodził się jednak Przewodniczący Rady Powiatu – Mirosław Tandek. Zapewnił on, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Sesja zdalna w okresie wakacyjno-urlopowym miała umożliwić radnym wzięcie udziału w obradach rady powiatu bez konieczności rezygnowania z zaplanowanych wyjazdów i była, podobnie jak sesje stacjonarne na żywo transmitowana w internecie. Odpowiedz Przewodniczącego Rady Powiatu – Mirosława Tadka była następująca:

…„Odpowiadając na interpelację z dnia 21.07.2022 roku informuję, że XLIII sesja Rady Powiatu Lęborskiego została zwołana na podstawie § 12 ust. 3 Statutu Powiatu Lęborskiego, na wniosek Zarządu Powiatu Lęborskiego.

Od dnia 16 maja 2022 roku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1027) odwołano na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie na terenie kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, który będzie aktualny do odwołania. W tych okolicznościach prawnych, na mocy art. 15zzx ustawy, wprowadzono regulację, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii m.in. organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego mogą zwoływać i odbywać obrady, sesje, posiedzenia, zgromadzenia lub inne formy działania właściwe dla tych organów, a także podejmować rozstrzygnięcia, w tym uchwały, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie (zdalny tryb obradowania). Przepisy te stosuje się odpowiednio do kolegialnych organów wewnętrznych, takich jak komisje oraz zespoły. W związku z powyższym obrady w trybie online zarządziłem w oparciu o obowiązujące przepisy, które pozwalają na przeprowadzenie sesji w trybie zdalnym, również w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, który obecnie obowiązuje na terenie kraju. Ponadto moim zdaniem sesja zwołana za pomocą środków porozumiewania się na odległość w okresie wakacyjno-urlopowym umożliwia radnym wzięcie udziału w obradach rady powiatu bez konieczności rezygnowania z zaplanowanych wyjazdów.

Odnośnie zarzutu nadużywania trybu prowadzenia sesji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość co zdaniem radnych klubu Lepszy Samorząd – Lepszy Lębork pozbawia mieszkańców powiatu możliwości śledzenia obrad informuję, że udział mieszkańców w obradach rady powiatu odbywa się przy zapewnieniu pełnego dostępu do transmisji i innych informacji o tych obradach. Uprzejmie informuję, że obrady rady powiaty są rejestrowane za pomocą urządzeń nagrywających dźwięk i sesje online tak samo jak sesje stacjonarne są transmitowane, a obrady można śledzić na żywo pod linkiem:

https://www.powiatlebork.com/powiat-leborski/rada-powiatu/transmisje-z-sesji-rady-powiatu-2/

Ponadto informuję, że zgodnie z art. 15 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym, na wniosek zarządu lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady powiatu przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku. Przewodniczący rady nie ma tutaj żadnego pola manewru – ustawodawca użył słowa „zwołuje”, co oznacza, że wniosek automatycznie prowadzi do rozpoczęcia czynności zmierzających do przeprowadzenia obrad. Taki wniosek Zarządu Powiatu Lęborskiego o zwołanie sesji nadzwyczajnej wpłynął do Biura Rady w godzinach popołudniowych dnia 18 lipca 2022 roku (poniedziałek). Na moją prośbę od razu rozpoczęto czynności związane z powiadamianiem radnych o terminie i trybie zwołania sesji. W tym samym dniu, do radnych została skierowana wiadomość mailowa o planowanej na 22 lipca br. na godz. 11.00 XLIII sesji Rady Powiatu. Z uwagi na konieczność przygotowania zawiadomień imiennych oraz kompletów projektów uchwał materiały na sesję wraz porządkiem obrad zostały radnym dostarczone w dniu następnym (wtorek). Powyższe wskazuje, że dopełniono wszelkich czynności związanych z jak najszybszym powiadomieniem radnych o sesji i dostarczeniem wymaganych projektów uchwał.

Ponadto podczas prowadzenia sesji w kolejnych punktach porządku obrad w żaden sposób nie uniemożliwiałem i nie ograniczałem dyskusji nad przedmiotowymi projektami uchwał Rady Powiatu Lęborskiego. Z protokołu obrad wynika, że na wszystkie zapytania i wątpliwości radnych starosta oraz wicestarosta lęborski udzielali wyczerpujących odpowiedzi…”

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link