reklama
Aktualności

Wywiad z Burmistrzem Lęborka – część I

Wywiad z Burmistrzem Lęborka – część I

Jak już informowaliśmy, w dn., 02.08.br Burmistrz Lęborka – Witold Namyślak udzielił wywiadu redaktorowi naszego portalu „Lębork24.info”. Z uwagi na ilość pozyskanego wczoraj materiału, odpowiedzi na poszczególne pytania będziemy prezentować  w częściach i po wcześniejszej autoryzacji tekstu przez Pana Burmistrza. Na początek pytanie, które uzyskało najwięcej „lajków” (92) w naszym internetowym „konkursie” dla naszych mieszkańców, czyli… „Kiedy wygrany budżet obywatelski w 2022 roku z rekordową ilością głosów na budowę skateparku o wartości 200 tys. zł zostanie zrealizowany…?

reklama

Burmistrz Witold Namyślak odpowiedział, jak poniżej:

Myślę, że w przyszłym roku (2023). Dzisiaj w pandemicznym czasie to trudny temat. Ustawodawca, czyli Sejm Rzeczpospolitej przyjął stosowną ustawę, która daje nam możliwość odstąpienia od realizacji budżetów obywatelskich lub przesunięcia ich w czasie. Oczywiście jestem zainteresowany realizacją tej inwestycji, jednak musimy brać pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne, które jak Pan wie ulegają obecnie dynamicznym zmianom. Pierwotnie planowano wybudowanie skateparku w Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. 8 Maja, zgodnie z wnioskiem mieszkańców. Chciałbym jednak przedstawić wnioskującym i Radzie inną propozycję lokalizacji i dlatego zgłoszę się z zapytaniem do Radnych prosząc ich o opinię w tym zakresie.

Jeszcze kilka lat temu byliśmy w zupełnie lepszej sytuacji, dlatego też myślę, że może w 2023 roku uda nam się ten „skatepark” zrealizować, ale gdyby miało to faktycznie nastąpić w przyszłym roku to jedynie poprzez doposażenie tego skateparku, który na terenie CSiR Lębork już się znajduje. Gdybyśmy jednak zdecydowali się na coś innego, w innym miejscu, to taki skatepark nie kosztowałby już 200 tys. zł, ale około miliona. Wiem, że ludzie głosowali za lokalizacją przy ul. 8 Maja i musiałbym spróbować ich przekonać do innego miejsca i, że moglibyśmy zrobić coś zupełnie innego, dużo lepszego. Lokalizacja w CSiR byłaby dobra może jakieś 15 lat temu, ale w dzisiaj już nie.

Jak budowaliśmy basen w mieście (taki szkolny, dla dzieci) pod koniec lat 90-tych XX w., to wszyscy byli zaskoczeni, że miasto buduje basen. Potem, po 10 latach, kiedy inne miasta zaczęły budować swoje baseny, to już dużo większe niż ten nasz. Później miasta dysponowały już także innymi pieniędzmi, innymi technologiami, innymi warunkami prawnymi, bo w 1998 roku Lębork budował swój basen z dotacji Ministerstwa Kultury Fizycznej i Sportu. Później inne miasta budowały już takie obiekty z wykorzystaniem funduszy  Regionalnego Programu Operacyjnego, czy też środków unijnych… myśmy wówczas takich środków nie mieliśmy. Nie chcemy popełnić tego samego błędu w przypadku skateparku…

MD

1 Komentarz

    Tak, tak, wydawajcie 200 000 zł na skatepark, z którego skorzysta mała grupka zapaleńców. Szanowny Panie Burmistrzu, Pan wysuwa takie obietnice, żeby po prostu zaspokajać wszystkich, którzy odezwą się pozytywnie gdy będzie chodziło o jakieś poparcie. Jeżeli Pan chce zapoczątkować olimpijską erę tej dyscypliny, to proszę się zgłosić do odpowiedniego Związku Sportowego, a nie korzystać z okrojonego funduszu Budżetu Obywatelskiego. Wybory projektów decydowane przez Szacowną Urzędową Komisję Miejską są w pewnej części tak mało poważne, że szkoda gadać. Zamiast opracować taką zmianę w Budżecie Obywatelskim, żeby raz: nie dochodziło do odkładania wykonania projektów obojętnie z jakich powodów, dwa: żeby można było kumulować niewykorzystane w danym roku pieniądze na specjalnym rachunku, z przeznaczeniem na większy /droższy/, ważny dla całego miasta projekt w nieodległej przyszłości, a nie mało istotną inwestycję. Znacie się przecież z panem Millerem – zapytajcie się jak to zrobić.

Komentarze są wyłączone.

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę