Aktualności

Dlaczego kapitał początkowy jest tak ważny?

Dlaczego kapitał początkowy jest tak ważny?

Kapitał początkowy to nic innego jak nasza historia ubezpieczeniowa sprzed 1999 r. Stanowi on istotną część przyszłej emerytury.

reklama

Kapitał początkowy to wysokość zgromadzonych na koncie emerytalnym środków, ustalona na podstawie składek opłacanych przed 1999 r. Służy on oszacowaniu, jaka kwota składek powinna być przypisana do naszego indywidualnego konta ubezpieczeniowego na koniec 1998 r., gdyby wówczas konta takie istniały.

Co do zasady kapitał początkowy ZUS ustala się osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub były zatrudnione przed 1999 r.

Bez względu na to, kiedy został złożony wniosek o jego ustalenie, kapitał początkowy ZUS zawsze wylicza się na 1 stycznia 1999 r. Wniosek w tej sprawie powinien być złożony najpóźniej wraz z wnioskiem o emeryturę. Nie należy jednak z tym zwlekać aż do tego momentu. Trzeba mieć na uwadze, że wiele zakładów pracy jest likwidowanych lub przekształcanych i można mieć trudności z uzyskaniem dokumentów, szczególnie zaświadczeń o wysokości zarobków. Warto sprawdzić w ZUS, czy ustalony kapitał początkowy uwzględnia wszystkie zmiany przepisów, które miały miejsce od 1999 r. Jeśli nie, to należy złożyć o jego ponowne obliczenie. Ponadto wcześniejsze obliczenie kapitału początkowego skróci czas rozpatrywania wniosku o emeryturę.

Kapitał początkowy ZUS oblicza na podstawie wniosku w postaci formularza EKP albo EMP czyli wniosku o ustalenie emerytury. Ci, którym wyliczono kapitał początkowy, przy wniosku o emeryturę nie muszą ponownie składać dokumentów potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia.

O tym, czy mamy już wyliczony kapitał początkowy możemy się dowiedzieć wchodząc na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) lub w placówce ZUS.

Źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego

POLECAMY
 
close-link