reklama

Kompromisowe rozwiązanie w sprawie kontrowersyjnego czołgu IS-2m w Parku Chrobrego zaproponowali młodzieżowi radni. Chcą pozostawienia czołgu, ale pod jednym warunkiem. Wnioskują o dodatkowe tablice pokazujące cały kontekst historyczny obecności czołgu w tym miejscu, zgodnie pomysłem historyka i radnego dr Bogdana Libicha. Walkę o usunięciu czołgu prowadzi od wielu miesięcy radny Prawa i Sprawiedliwości – Łukasz Kuriata. Zaangażował w nią Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej i militarne muzea. Do końca jednak nie wiadomo, kto miałby podjąć decyzję o usunięciu czołgu będącego „na stanie” lęborskiej jednostki wojskowej. Głos w sprawie czołgu zabrali też radni Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka. Ich stanowisko prezentujemy poniżej:

reklama

…„Zwracamy się do Pana Burmistrza w imieniu Radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka w sprawie czołgu znajdującego się w parku im. Bolesława Chrobrego w Lęborku. Korzystając ze statutowego prawa Młodzieżowej Rady Miasta Lęborka do przedstawiania opinii we wszystkich sprawach dotyczących samorządu lokalnego, nie tylko tych dotyczących bezpośrednio młodzieży chcielibyśmy zająć stanowisko w tej sprawie.

Historia czołgu została już wielokrotnie przedstawiona na forum publicznym, również podczas sesji Rady Miejskiej, zatem nie będziemy powielać przedstawionych już faktów. Czołg z parku im. Bolesława Chrobrego jest jednym z niewielu pomników historii z okresu XX wieku w Lęborku, warto ten fakt dostrzec, bowiem w Lęborku mamy wiele pomników historii średniowiecznej, przeciwnie natomiast sytuacja wygląda, jeśli chodzi o historię współczesną.

Reprezentują lęborska młodzież pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż możliwość obcowania z historią w bardziej namacalny sposób znacznie zwiększa apetyt młodych ludzi na wiedzę, w tym przypadku historyczną. Taką możliwość stwarza młodym ludziom w Lęborku, choćby wspomniany właśnie czołg, średniowieczne mury obronne, czy zamek krzyżacki. Sami jako, wciąż młode osoby pamiętamy jak wielką atrakcja był dla nas czołg, gdy byliśmy jeszcze młodsi niż teraz.

Niekorzystne byłoby pozbawienie przestrzeni miejskiej, elementu, który od lat  wkomponował się w przestrzeń Lęborka i przez wiele lat służył mieszkańcom. Dostrzegamy jednak przestrzeni na kompromisowe rozwiązanie zaproponowane już na sesji Rady Miejskiej przez dr. Bogdana Libicha, warto byłoby bowiem postawić w pobliżu czołgu stosowne tablice informacyjne dotyczące samego czołgu, jak i historii Ziemi Lęborskiej w trakcie II wojny światowej. Wspomogłoby to funkcję historyczno-edukacyjną czołgu, o której wspominaliśmy wyżej oraz powinno rozwiać wątpliwości osób opowiadających się za usunięciem czołgu.

Jako Młodzieżowa Rada Miasta Lęborka opowiadamy się za pozostawieniem czołgu parku im. Bolesława Chrobrego w przestrzeni Lęborka. W imieniu radnych MRML – Przewodniczący Jan Pasko-Porys”…

1 Komentarz

    Argumenty za pozostawieniem czołgu są dość słabe, bowiem większy wydźwięk na poznawanie historii współczesnej można znaleźć na cmentarzu poległych oswobodzicieli czyli Poległych Żołnierzy Armii Radzieckiej w Lęborku a także przy pomniku tuż przy samym starostwie… Natomiast górowanie czołgu radzieckiego nad miastem znaczyć miało ,,jesteśmy tu i nadal decydujemy” i tak trwało przez cały okres komuny, dlatego jest on nie tyle pomnikiem wojennym co pomnikiem uciśniania komunistycznych czasów a zatem nie należałoby jego pozostawić raczej usunąć a najlepiej wysłać do Rosji, bo brakuje im złomowego sprzętu, jakim zabijają niewinnych Ukraińców na wywołanej przez Rosjan wojnie.

Komentarze są wyłączone.

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę