Aktualności

Ogromne koszty akcji gaśniczych w Kamieńcu !

Ogromne koszty akcji gaśniczych w Kamieńcu !

Po raz piąty w tym roku, strażacy interweniowali dzisiaj na składowisku odpadów tekstylnych w Kamieńcu (gm. Cewice). Pożar a właściwie intensywny dym ponad składowiskiem został zlokalizowany ok. 13:40. Na miejsce zostało pierwotnie zadysponowanych dziewięć jednostek straży pożarnej, ale jak się okazało tym razem pożar był mniejszy niż dotychczasowe i dosyć szybko udało się go stłamsić. Nie widać już, co prawda otwartego ognia, ale nie wiadomo czy nie tli się on cały czas gdzieś wewnątrz pryzmy odpadów. Wobec zaistniałej sytuacji straż pożarna prowadzi tam wciąż działania zabezpieczające.

reklama

Warto nadmienić, że straż pożarna na poprzednie cztery akcje gaśnicze w Kamieńcu wydała ponad 2 mln zł (!), natomiast Gmina Cewice – 160 tys. Ostatni duży pożar wybuchł w tym miejscu w drugiej połowie czerwca. Wtedy akcja gaśnicza trwała cztery dni. W sprawie składowiska na rozmowy do Ministerstwa Środowiska w Warszawie udał się dzisiaj wójt Gminy Cewice – Jerzy Bańka.

Należy przypomnieć, że uprzątnięcie składowiska w Kamieńcu, którego właścicielem jest Spółka „Biofuel International” może kosztować nawet 21 mln zł a jeśli nie zrobi tego w/w firma, to tekstylia te, na podstawie zarządzenia zastępczego będzie musiała wywieźć gmina, a dopiero później starać się o wyegzekwowanie zwrotu kosztów od właściciela składowiska, co wcale nie musi być takie proste.

Co ciekawe, w dniu wczorajszym odpowiedź na swoją interpelację z dn. 24.06.br otrzymał od Z-cy Burmistrza Miasta Lęborka – Jerzego Pernala, radny Zbigniew Rudyk. Interpelacja ta dotyczyła m.in. kosztów akcji gaśniczych, realizowanych na składowiskach odpadów w Lęborku i Kamieńcu oraz potencjalnego wynagrodzenia strażaków OSP. Jako się okazuje wynagrodzenie strażaków OSP za akcje gaśnicze jest regulowane ustawowo w okresach kwartalnych, tym samym wynagrodzenia za ostatni kwartał , uwzględniające koszty udziału w pożarze składowisk odpadów, zostaną naliczone do końca sierpnia i wtedy będzie można podać informację o ich wysokości. Z kolei opłatę za wodę pobraną z sieci miejskiej do gaszenia pożarów reguluje umowa trójstronna zawarta w 2012 r., pomiędzy Gminą Miastem Lębork, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Lęborku. Jest ona dokonywana w odstępach półrocznych, w związku z czym opłata za I półrocze br zostanie dokonana w sierpniu br i dopiero wówczas koszty te będą znane…

Źródło informacji: radiogdansk.pl, zdjęcie: WIOŚ Gdańsk (archiwalne)

1 Komentarz

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link