29/04/2024
Aktualności

Kanalizacja deszczowa i miejsce do wędkowania!

Kanalizacja deszczowa i miejsce do wędkowania!

Zakończyły się prace budowy pierwszego, kluczowego elementu kanalizacji deszczowej w okolicach ulicy Pułaskiego, Lipowej i stawu „Morskie Oko”.  Na ten cel miasto Lębork pozyskało zewnętrzne środki finansowe. W przyszłości do wybudowanej infrastruktury podłączona zostanie kanalizacja deszczowa z przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową rejonu ulic Gajowej, Polnej, Chabrowej czy Osiedla na Stoku.

reklama

Elementem nowego systemu odprowadzania wód opadowych było włączenie do niego awaryjnego kanału przelewowego ze stawu „Morskie Oko” oraz umocnienie brzegu stawu sprzyjającego rekreacji i wypoczynku nad wodą. Koszt wszystkich prac wyniósł 261.744 złotych, z czego 50% stanowiła dotacja z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w wysokości 130.872 zł.

Rejon ulicy Pułaskiego charakteryzuje się dużymi różnicami wysokościowymi, co podczas ulewnych opadów powoduje problemy ze spływem i odprowadzaniem wód opadowych prowadzących do rozmywania skarp, lokalnych podtopień i niszczenia infrastruktury i elementów zagospodarowania terenu. Jednocześnie obszar ten jest rozwojowy i przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną i usługową. Nowa instalacja odprowadzania wód opadowych zgodnie z przepisami zawiera system podczyszczania i usuwania substancji szkodliwych dla środowiska składających się osadnika i separatorów substancji ropopochodnych. Główne jej elementy znajdują się na dole ulicy Pułaskiego. Równoległe z budową kanalizacji deszczowej przepompownie ścieków sanitarnych wybudowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Projekt „Zrównoważony rozwój Lęborka – przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych i zwiększenie atrakcyjności osiedleńczej i turystycznej miasta przez budowę kluczowego elementu systemu odprowadzania wód opadowych z rejonu ul. Pułaskiego i utworzenia miejsca rekreacji nad stawem „Morskie Oko” zrealizowano w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju 2014-2020 dofinansowanej z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Łeby”.

reklama
reklama