reklama
Sport

Dobry i zły tłuszcz – Które tłuszcze są niezdrowe?

Dobry i zły tłuszcz – Które tłuszcze są niezdrowe?

Jedzenie tłuszczu może być zdrowe dla serca, jeśli wybierze się jego właściwy rodzaj. Zbyt wielu z nas bezmyślnie odrzuca tłuszcz i zastępuje go rafinowanymi węglowodanami, przez co tracimy korzyści płynące ze zdrowych tłuszczów.

reklama

Które tłuszcze są niezdrowe

Co więcej, spożywanie dużej ilości węglowodanów rafinowanych, takich jak białe pieczywo i biały ryż, może podnosić poziom trójglicerydów, które mogą przyczyniać się do chorób serca i naczyń krwionośnych.

Zgodnie z wytycznymi dietetycznymi, dorośli powinni spożywać od 20% do 35% kalorii z tłuszczów. Oto jak upewnić się, że spożywasz wystarczającą ilość odpowiedniego rodzaju tłuszczu. Więcej na temat zdrowych produktów przeczytasz na medicot.pl wiele ciekawych artykułów na temat żywności jak i zdrowia.

Tłuszcze wielonienasycone

Tłuszcze wielonienasycone można znaleźć w orzechach, nasionach, olejach roślinnych, takich jak olej kukurydziany i słonecznikowy, oraz w tłustych rybach. Kategoria ta obejmuje kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są znane jako niezbędne kwasy tłuszczowe, ponieważ nasz organizm ich nie wytwarza – musimy je otrzymywać z pożywienia. Tłuszcze wielonienasycone mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego.

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone podwyższają poziom cholesterolu całkowitego i LDL oraz mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Mięso, owoce morza i produkty mleczne są źródłem tłuszczów nasyconych. Zawierają go również niektóre produkty roślinne, takie jak olej palmowy i kokosowy. Tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego niosą ze sobą takie samo ryzyko. Wybieraj produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe, aby uzyskać kluczowe składniki odżywcze przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów nasyconych.

Tłuszcze nienasycone

Tłuszcze nienasycone są w większości dobre – chociaż tłuszcz trans jest technicznie rzecz biorąc tłuszczem nienasyconym. Jednak zdrowe tłuszcze nienasycone są płynne w temperaturze pokojowej, podczas gdy tłuszcze trans i nasycone mają postać stałą.

Aby zwiększyć ilość tłuszczów nienasyconych, zastąp tłuszcze stałe, takie jak masło, oliwą z oliwek i olejami roślinnymi, a czerwone mięso zamień na owoce morza lub niesolone orzechy. (Owoce morza i orzechy również zawierają tłuszcze nasycone, ale zazwyczaj mniej niż czerwone mięso).

Kwasy Omega-3

Kwasy omega-3 są najlepszymi gwiazdami. Zwalczają stany zapalne, pomagają kontrolować krzepliwość krwi, obniżają ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów. Ich dobrym źródłem są tłuste ryby, takie jak tuńczyk biały, łosoś, makrela i sardynki. Nie musisz wydawać fortuny, aby je zdobyć; łosoś alaskański w puszce i sardynki w puszce również są w porządku.