reklama
Aktualności

ŁEBA BEZ GAZU !

ŁEBA BEZ GAZU !

Nałożenie restrykcji na rosyjskich oligarchów przyniosło dość nieoczekiwane skutki, z którymi nikt się raczej nie liczył. Oto bowiem kilkanaście miast i wsi w Polsce z dnia na dzień zostało odciętych od dostaw gazu. Na liście miast odciętych od gazu znalazła się m.in. Łeba. Jak powiedział w rozmowie z gazeta.pl jeden z właścicieli hoteli położonych w mieście przyznaje, że brak gazu stał się natychmiast odczuwalny… „Mamy duży problem. Nie mamy gazu, nie mamy ciepłej wody i nie wiemy jak sobie poradzić z tą sytuacją…”. Podkreśla też niedogodny termin pojawienia się problemów… „Zostaliśmy wystawieni do wiatru tuż przed majówką…”.

reklama

Właściciel hotelu wyjaśnił też, że niedawno zmodernizował instalację. Przekształcił piece olejowe w gazowe i ma nadzieję, że miasto, albo ktoś jeszcze wyżej, cokolwiek zrobi, by ktoś dostarczył nam gaz. Musieliśmy obniżyć gościom rachunki przez to, że mają tylko zimną wodę. A ciężko się przecież w takich warunkach wykąpać. Musimy w trybie pilnym montować elektryczne ogrzewanie, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami

Włodarze Łeby twierdzą, że trwają intensywne rozmowy w celu przywrócenia dostaw gazu na szczeblu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Władze miasta wyjaśniają ponadto, że problem z dostawą gazu to skutek obecnych działań rządu. Gmina Miejska Łeba robi wszystko, aby jak najszybciej gaz popłynął do mieszkańców miasta. Należy jednak zaznaczyć, że powyższe nie jest spowodowane działaniami miasta, a m.in. wpisaniem w dn. 25 kwietnia br firmy „OAO NOVATEK” na listę osób i podmiotów, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.  

Oprócz Łeby na liście miejscowości pozbawionych gazu znalazły się też m.in. Cegłów,    Kałuszyn, Mieścisko, Mrozy, Zagórów, Lubień Kujawski i Żuromin.

W sprawie zajął też stanowisko wiceminister spraw wewnętrznych i administracji – Maciej Wąsik. Zapowiedział działania rządu prowadzące do wznowienia dostaw gazu do gmin, do których dostarczany był przez rosyjską firmę objętą sankcjami. Wiceminister zapewnił, że jeszcze w czwartek zbierze się specjalny zespół, który przygotuje stosowne regulacje dla premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że szef rządu będzie mógł wydać decyzję na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, aby polskie firmy przejęły instalacje gazowe i dostarczyły gaz w tych gminach. Swoją drogą dziwnym jest, że ta infrastruktura nadal pozostaje w rękach rosyjskiej firmy – dodał.