reklama
Kultura

Pokazali solidarność z osobami z autyzmem

Pokazali solidarność z osobami z autyzmem

Po raz dziewiąty lęborskie Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu Niebieski Skarb zorganizowało Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Popularyzacje tej trudnej tematyki dotykającej coraz więcej osób, głównie dzieci, edukację, budowanie tolerancji oraz systemu wsparcia to jedne z zadań statutowych Stowarzyszenia

reklama

2 kwietnia w Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie na placu Pokoju ponad sto osób wzięło udział w plenerowym wydarzeniu pn. „BĄDŹMY RAZEM DLA AUTYZMU”. Zebrani wspólnie manifestowali solidarności z osobami z autyzmem. Nie zabrakło przemówień, także tych osobistych, rodziców dzieci z autyzmem oraz władz samorządowych miasta i powiatu.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto wyniki konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Na konkurs wpłynęło 223 prac z 31 placówek. Nagrodzono 21 prac.

 W ramach Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim w kinie „Fregata” wyświetlony został film fabularny pt. „Nadzwyczajni” z fabułą o tematyce autyzmu a w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiono mszę św. w intencji osób z autyzmem i ich rodzin.

Dni Autyzmu w Lęborku i powiecie lęborskim oraz okolicznych gminach to także szereg akcji informacyjno-edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” przekazało placówkom oświatowym plakaty, 6000 okolicznościowych naklejek oraz nagrało na wideo do wykorzystania kilkunastominutową lekcję o autyzmie przeznaczoną do wyświetlenia dla uczniów szkół podstawowych i starszych przedszkolaków.

– Myślę, że dzięki takim działaniom wiedza o autyzmie z każdym rokiem się zwiększa – mówi prezes Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Osoby z autyzmem są wśród nas i trzeba im pomagać. Pandemia przewróciła życie wielu młodych ludzi z autyzmem. Nauka zdalna, izolacja, utrudniony dostęp do edukacji, ochrony zdrowia, specjalistów to sprawy z którymi borykały się osoby z autyzmem w ostatnich dwóch latach. Cieszę się, że znowu mogliśmy się razem spotkać w centralnym punkcie Lęborka i pokazać, że osoby z autyzmem nie są same. To może drobny, ale ważny dla nas gest, podobnie jak dziesiątki inicjatyw placówkach edukacyjnych z okazji Dnia Autyzmu.   

Projekt Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Lęborku.

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę