reklama
reklama
Sport

Transport rowerowy w natarciu. Lębork ma plan

Transport rowerowy w natarciu. Lębork ma plan

Radny pyta, burmistrz ujawnia. Zapytanie o plany miasta w zakresie budowy ścieżek rowerowych miejskiego radnego Krzysztofa Siwki przyniosło wiele ciekawych informacji. Burmistrz Namyślak w długiej odpowiedzi przedstawił stan prac nad budową wielu odcinków nowych dróg rowerowych w Lęborku. Szansa na połączenie wszystkich krańców miasta rowerowymi ścieżkami może się jednak szybko nie udać. Na przeszkodzie stoi m.in. PKP.

reklama

Jak wygląda stan prac nad głównymi osiami rowerowego transportu w mieście?

W przypadku ciągu zachód-wschód z Osiedla Sportowa (ul. Kusocińskiego do ulicy Gdańskiej) wielkim problemem jest pokonanie drogi krajowej nr 6. Uzgodnienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad są trudne i wymagają kosztownych rozwiązań drogowych. Szansą dla Lęborka jest budowa drogi ekspresowej S6 i tym samym zmiana statusu obwodnicy z drogi krajowej na gminną co pozwoli na większa elastyczność w przebudowie a do tego zmniejszy ruch na drodze. Wąskim gardłem dla ścieżki rowerowej z osiedla do centrum miasta są też dwa wiadukty kolejowe na pograniczu ulic Słupskiej i Wojska Polskiego. Przeprowadzenie drogi rowerowej pod torami PKP jest już zaprojektowane. Niestety realizacja planów nierozerwalnie jest związana z modernizacją linii kolejowej 202 (Wejherowo-Słupsk). Termin budowy m.in drugiego toru mimo wielu zapowiedzi jest przesuwany w czasie.

Projektowany jest natomiast droga rowerowa na ulicy Wojska Polskiego. Obecnie są na niej fragmenty rowerowej drogi (przy rondach i Szkole Podstawowej nr 1). Problemy przy wytyczeniu spełniającej przepisy drogi rowerowej są na Alei Niepodległości (droga wojewódzka 214). Szczególnie dotyczy to mostu na Łebie i Okalicy.

W przypadku ciągu rowerowego z ulicy Komuny Paryskiej do Spółdzielczej miasto wybrało projektanta odcinka ulicy Glinianej od Spółdzielczej do Chojnickiej. Bliski rozstrzygnięcia jest przetarg na projekt ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Cisowej.

Planowana modernizacja linii kolejowej Lębork-Łeba wstrzymuje natomiast prace projektowe nad połączeniem drogami rowerowymi ulic Topolowej przez Mireckiego i Okrzei z Wojska Polskiego oraz Komuny Paryskiej z Czołgistów. Według burmistrza zostaną one wznowione po zakończeniu projektów przejść przez tory przez PKP.

Ruszyło się natomiast na Alei Wolności. Miasto  przygotowuje przetarg na przebudowę pod kątem ruchu rowerowego tej ulicy na odcinku od Kossaka do Placu Piastowskiego. Komunikacja rowerowa do ulicy Łokietka z Alei Wolności ma być prowadzona przez odtwarzany fragment rolkowiska przy „Orliku”.

Z innych planów inwestycyjnych to w ramach budowy nowej ulicy od Kossaka przez Nadmorską do Skarżyńskiego przewidziano na całej długości drogę rowerową z opcją przedłużenia jej przez nowy most od Skarżyńskiego do Czołgistów.

Trwają procedury wyłonienia projektanta drogi rowerowej łączącej ulicę Pionierów z ulicą Mostową w Nowej Wsi Lęborskiej oraz na projekt budowy brakującej drogi rowerowej lub ciągu pieszo-rowerowego przy ulicy Kossaka (odcinek od Alei Wolności do Witkowskiej). Ku końcowi ma się zbliżać projekt ścieżki rowerowej łączącej koniec ulicy Pionierów przez rzekę Łebę z Komuny Paryskiej. Miasto ma w planach także zaprojektowanie połączenie ścieżek rowerowych z Dworcowej na Zwycięstwa.