reklama
reklama
Biznes

Emerytury, renty, zasiłki, prowadzenie firmy – odwiedź ZUS zdalnie ONLINE

Emerytury, renty, zasiłki, prowadzenie firmy – odwiedź ZUS zdalnie ONLINE

Platforma Usług Elektronicznych (PUE), e-wizyty czy specjalne infolinie to narzędzia, które pozwalają załatwiać sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i zdobywać tam informacje bez wychodzenia z domu. To szczególnie istotne w czasie pandemii.

reklama

E-wizyta umożliwia załatwianie online spraw, które dotyczą emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na PUE ZUS.

Aby skorzystać z wirtualnej wizyty trzeba najpierw się umówić. Wystarczy wejść na stronę zus.pl      w zakładkę „e-wizyta” a następnie kliknąć okienko „umów się na wizytę”. Dzień przed spotkaniem, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu, przyjdzie SMS z przypomnieniem, a godzinę przed wizytą, mail z linkiem. Po kliknięciu w niego nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS. Jeśli klient chce uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

Co ważne, w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent, można też umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM.

Eksperci z pomorskich palcówek ZUS przyjęli blisko 9 tys. e-wizyt. W gdańskim oddziale odbyło się ich -najwięcej w kraju- ponad 7,8 tys., w słupskim zaś ponad tysiąc.

PUE ZUS, która ma już ponad 9,2 mln użytkowników to kompleksowy e-urząd, który umożliwia dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego przez Internet, w każdym miejscu i czasie. Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi elektronicznie (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek) bez wizyty w urzędzie. Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury. Poprzez PUE można również tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi z konta potrzebnymi np. w banku czy urzędzie. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Emeryci i renciści oprócz generowania zaświadczeń mogą też złożyć wniosek o zmianę danych. Świadczeniobiorcy mają dostęp do szczegółowych informacji  o otrzymanych świadczeniach i mogą sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie.

Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej.

Przedsiębiorcy zainteresowani Polskim Ładem, a także rodzice i opiekunowie, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Rodzinnym Kapitele Opiekuńczym i świadczeniu wychowawczym „500 plus” mogą skorzystać ze specjalnej infolinii 22 290 55 00. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku          w godz. 8.00 – 15.00.