20/04/2024
Biznes

Smart City – inteligentne miasta w Polsce

Smart City – inteligentne miasta w Polsce

Postępująca urbanizacja stawia wiele wyzwań, a jednym z nich jest odpowiadanie na potrzeby mieszkańców. W tym celu miasta coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii. Co Smart City oznacza w praktyce?

Czym jest i czym wyróżnia się Smart City?

Nie istnieje jedna, powszechnie używana definicja Smart City. Aby dane miasto można było jednak uznać za inteligentne, musi ono wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologiczne do realizacji usług publicznych i polepszania jakości życia. Do takich rozwiązań zalicza się m.in. sztuczną inteligencję czy internet rzeczy. Korzystając z nich, mieszkańcy zyskują m.in.:

reklama
  • Dostęp do zrównoważonego transportu
  • Poczucie bezpieczeństwa – przykładem jest miejski monitoring czy inteligentne przejścia dla pieszych
  • Możliwość szybkiego załatwienia spraw w urzędach – w tym również bez kontaktu osobistego
  • Czyste powietrze – ma to związek z promowaniem nowoczesnych technologii, w tym transportu niskoemisyjnego czy odnawialnych źródeł energii
  • Atrakcyjne warunki do inwestowania

Jednocześnie Smart City charakteryzuje się tym, że jego mieszkańcy mają swój udział w miejskim rozwoju – funkcjonuje budżet obywatelski. Mimo że inteligentne miasta często są rozpatrywane w kontekście technologii, to nacisk kładzie się także na dialog i budowę więzi społecznych. To obywatele powinni zgłaszać problemy, które są następnie rozwiązywane.

Jakie cechy mają miasta Smart City?

Jednym z głównych atrybutów Smart City jest efektywność. Zasoby (w tym technologiczne), jakimi dysponuje miasto, są wykorzystywane w sposób racjonalny i skuteczny. Dobrym przykładem jest obszar gospodarki energetycznej. Monitorowanie zapotrzebowania na energię pozwala m.in. zorganizować optymalne zapasy i tym samym przeciwdziałać przerwom w jej dostawach.

Miasta Smart City stawiają też na:

  • Innowacyjność – nowoczesne rozwiązania są wdrażane z myślą o mieszkańcach i dlatego oceniane są przez pryzmat tego, czy rozwiązują zidentyfikowane problemy, a ich wdrożenie podnosi jakość życia
  • Środowisko – w inteligentnych miastach podejmowane są działania, których celem jest poprawa jakości powietrza i tworzenie przestrzeni do aktywnego wypoczynku wśród zieleni
  • Poprawę jakości życia – mieszkańcy mają dostęp do ośrodków edukacyjnych, ochrony zdrowia oraz szerokiej oferty kulturalnej

Tworzenie Smart City to proces, który nieustannie podlega ocenie, a wdrażane rozwiązania mogą być modyfikowane, gdy jest to konieczne. To z kolei powoduje, że trudno wskazać ostateczny kształt inteligentnego miasta.

Które miasta w Polsce można określić jako Smart City?

Nowoczesne technologie, które usprawniają zarządzanie miastem i podnoszą jakość życia mieszkańców, są w centrum zainteresowania wielu włodarzy. Które miasta w Polsce korzystają już z inteligentnych rozwiązań i tym samym są zaliczane do kategorii Smart City?

Pierwszym miastem w Polsce nagrodzonym certyfikatem Smart City (ISO 37120) była Gdynia. Aby zidentyfikować i zdiagnozować potrzeby mieszkańców oraz móc na nie odpowiadać, na terenie tego miasta został uruchomiony program UrbanLab Gdynia. Jak można przeczytać na stronie internetowej, to „przestrzeń dialogu pomiędzy mieszkańcami miasta, organizacjami pozarządowymi i instytucjami miejskimi”. Zakup mieszkania w Gdynito doskonały sposób, aby przekonać się w praktyce, jak działa Smart City.

Mimo że Gdynia jest modelowym przykładem Smart City w Polsce, to nie jest jedynym polskim miastem, które rozwija się według założeń tej koncepcji. Inne inteligentne miasta to m.in. Warszawa, Wrocław, Gdańsk czy Białystok.

reklama