reklama
Aktualności

Od Nowego Roku drożej za śmieci

Od Nowego Roku drożej za śmieci

W Nowy Rok mieszkańcy Lęborka wkroczą z nowym cennikiem opłat za wywóz śmieci. O ile wzrosną opłaty od 1 stycznia 2022 roku?

reklama

Decyzją Rady Miejskiej od 1 stycznia 2022 roku stawka od 1 osoby za odbiór segregowanych odpadów wyniesie 25 złotych. W przypadku braku segregacji stawka od 1 osoby to 50 złotych. Obecnie obowiązujące stawki to 18 zł od 1 osoby przy segregacji odpadów i 36 złotych w przypadku ich braku od 1 osoby.

Na zniżkę w opłatach mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Za trzecie i kolejne dziecko obowiązuje obniżona o połowę tj. opłata 12,50 zł od osoby. Mniej o 4 złote od 1 osoby zapłacą też gospodarstwa domowe kompostujące bioodpady w przydomowych kompostownikach. Stawka w takim przypadku wynosi 21 złotych od 1 osoby.

Przyczyny wzrostu opłat za wywóz śmieci wyjaśniał na sesji radnym zastępca burmistrza Lęborka Jerzy Pernal.
„Od 1 stycznia 2022 roku drastycznie wzrośnie koszt zagospodarowania odpadów na wysypisku w Czarnówku” – mówił do zebranych J. Pernal. Przyczynami wzrostu kosztów jest wzrost opłat środowiskowych jakie odprowadza wysypisko oraz wzrost kosztów energii, pracy i inne.


Miasto płaci za każdą tonę oddawanych na składowisku odpadów. Od nowego roku opłaty te będą znacznie wyższe. I tak stawka za zagospodarowania na składowisku w Czarnówku 1 tony śmieci zmieszanych wzrasta z 356 zł do 501 zł a odpadów biodegradowalnych z 66 zł na 105 zł. Największy wzrost zagospodarowania wystąpił w przypadku papieru. Koszt zagospodarowania 1 tony papieru wzrósł z 11 zł na 60 zł, a 1 tony szkła z 11 zł na 50 zł. W przypadku wyselekcjonowanego plastiku koszt odbioru wzrósł ze 100 na 130 złotych za 1 tonę. Prawie dwukrotnie na wysypisku trzeba zapłacić oddając odpady wielkogabarytowe. Koszt ich zagospodarowania wzrósł z 350 na 600 zł za tonę. Stabilny jest natomiast koszt odbioru odpadów i ich transportu do Czarnówka. Dwuletni przetarg z firmami odbierającymi śmieciami obowiązuje do końca roku 2022.


W uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej o nowych stawkach możemy przeczytać, że nowy cennik jest porównywalny z sąsiednimi gminami. „Wzrost stawki opłaty zapewne spowoduje niezadowolenie właścicieli nieruchomości, jednakże przewiduje się, że zaproponowane stawki pokryją koszty systemu. Ponadto, według rozeznania obecnych stawek, jakie już obowiązują w różnych miastach w kraju, również w gminach sąsiednich, stawki są na podobnym poziomie, niejednokrotnie nawet są wyższe niż określone w niniejszej uchwale” – czytamy w uchwale.


Od 1 stycznia 2022 roku więcej za wywóz śmieci zapłacą także mieszkańcy gminy Nowa Wieś Lęborska. Tam stawkę od 1 osoby za segregowane odpady ustalono na poziomie 30 złotych, a przy braku segregacji na poziomie 90 zł. Przy kompostowaniu odpadów biodegradowalnych opłata wyniesie 25,50 zł.