reklama
Aktualności

Budowa Hospicjum w Pogorzelicach z rządowym wsparciem

Budowa Hospicjum w Pogorzelicach z rządowym wsparciem

Przyśpiesza budowa Hospicjum Stacjonarnego w Pogorzelicach. Dotację w wysokości 807.183 złotych na budowę oczekiwanej przez społeczność lokalną placówki przekazał z funduszy rezerwy premiera minister, rzecznik prasowy rządu i poseł Piotr Müller.

reklama
  • To jest kolejny krok w tej przepięknej inicjatywie. Nasza budowa rozpoczęła się w marcu. Do tej pory udało się wykonać parter i strop przyszłego hospicjum – mówiła na konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne jej prezes Agata Kozyr. – Dzisiejsze dofinansowanie pozwoli nam postawić dach. Stan surowy otwarty będzie więc bardzo blisko. Dziękuję panie ministrze Piotrze Müllerze za zaufanie jaką pan obdarzył Fundację i nas bo bez tego zaufania i zrozumienia naszych potrzeb i naszych działań tego wsparcia od premiera by nie było.

Budowa hospicjum pozwoli na stworzenie możliwości udzielania świadczeń z zakresu medycyny paliatywnej i hospicyjnej w trybie stacjonarnym dla osób z regionu powiatu lęborskiego i gmin sąsiadujących. Najbliższe hospicja są oddalone są o ok. 50-80 km od powiatu lęborskiego.

Hospicjum Stacjonarne w Pogorzelicach jest przedsięwzięciem zgodnym z mapą potrzeb zdrowotnych i priorytetami dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej. Dofinansowanie w kwocie 807 183 zł będzie przeznaczone na całe zadaszenie obiektu.

  • Bardzo dziękuję Fundacji oraz Założycielce i Prezes Zarządu Fundacji Agacie Kozyr za tak szczytną ideę, która mam nadzieję w przyszłości zamieni się w realne wsparcie dla mieszkańców. Dziękuję również wszystkich ludziom dobrej woli, którzy wspierają ten szczytny cel – mówił podczas uroczystości w siedzibie Fundacji Piotr Müller.

Hospicjum w Pogorzelicach ma zapewnić przyjazny i komfortowy klimat dla osób, które w tym miejscu będą mogli uporządkować swoje sprawy oraz przygotować się do odejścia. Z tego względu dla pacjentów planowane uruchomienie dziesięciu 1-łóżkowych pokoi z własnym węzłem sanitarnym, wyjściem na osobny mini-taras/ogródek, wraz z całym niezbędnym zapleczem zabiegowym, technicznym, magazynowym, higieniczno-sanitarnym, socjalnym i administracyjnym, apteką. Poddasze budynku będzie przeznaczone na cele noclegowe dla członków rodzin i bliskich pacjentów. Bliscy pacjentów będą mogli przebywać z chorymi. Dzięki temu choremu zostanie zapewniona profesjonalna i rodzinna opieka. Członkowie rodziny otrzymają także profesjonalną pomoc psychologa, terapeuty, całego zespołu medycznego. Zaś po śmierci chorego zostanie zapewniona pomoc osobom w przeżywaniu żałoby.