reklama
Biznes

Młodzież poznała pracę urzędników

Młodzież poznała pracę urzędników

Czym różni się Starostwo Powiatowe od Urzędu Miasta czy Urzędu Gminy? Jakie sprawy znajdują się w kompetencjach Starosty i Powiatu? O tym i wielu innych aspektach starostwa dowiedzieli się uczniowie klasy 7d ze Szkoły Podstawowej nr 1, uczestniczący w projekcie „Otwarta Firma”.

reklama

Z młodzieżą i wychowawcą klasy – Marzeną Skórowską-Kurzydło w budynku Starostwa Powiatowego w Lęborku spotkali się: Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska i Wicestarosta Edmund Głombiewski. – Być może ktoś z was w przyszłości zostanie starostą, albo radnym – mówiła starosta A. Zajączkowska, proponując uczestnikom spotkania wypróbowanie jak to jest występować z sesyjnej mównicy. Starosta zachęcała jednocześnie do angażowania się młodych ludzi w działalność społeczną, uczestnictwo w stowarzyszeniach, Młodzieżowej Radzie Miasta itp. – Jeśli ktoś z was będzie chciał w przyszłości zająć się lokalną polityką, musi przede wszystkim poznać czym żyją mieszkańcy, których ma reprezentować w radzie, starać się pomagać w rozwiązywaniu problemów, stać się rozpoznawalnym jako osoba, na której pomoc można liczyć – kontynuowała starosta – Trzeba interesować się tym wszystkim, co dzieje się wokół nas i jak to możliwie usprawnić, żeby na co dzień żyło się lepiej, a mieszkańcy czuli się prawdziwą wspólnotą.

Wizyta w starostwie była również okazją do wycieczki po budynku, którą w grupach poprowadzili pracownicy starostwa Aleksandra Siwka i Krystian Kuczyński. W starostwie można m.in. zarejestrować samochód, uzyskać potwierdzenie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów, otrzymać pozwolenie na budowę, czy wypis/wyrys geodezyjny. To tutaj mieszkańcy odbiorą np. kartę wędkarską lub mogą skorzystać z pomocy rzecznika praw konsumenta.

Powiat jest organem prowadzącym dla ponadpodstawowych placówek oświatowych, domów pomocy społecznej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej, dla miejscowego szpitala i Powiatowego Urzędu Pracy. Niewiele osób pamięta, ale w starostwie działa także biuro rzeczy znalezionych. W budynku funkcjonuje ponadto Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Na zakończenie każdy z uczestniczących w odwiedzinach w starostwie otrzymał drobny upominek opatrzony logo powiatu.

Komentarze
Szukasz idealnego miejsca na nowy dom?
Zadzwoń! tel. 606 281 357