reklama
Aktualności

Forum Senioralne o szczepieniach, kondycji fizycznej i duchowej

Forum Senioralne o szczepieniach, kondycji fizycznej i duchowej

Organizatorem IX Powiatowego Forum Senioralnego w sali kinowej Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata” był Powiat Lęborski wsparty przez SPS ZOZ w Lęborku. To pierwsze spotkanie, które mogło się odbyć po roku ograniczeń związanych z pandemią. Stąd też i pandemiczne zagadnienia, które pojawiły się w części wykładowej. Zebranych przywitała Starosta Lęborski, Alicja Zajączkowska: – Cieszę się bardzo, że jesteśmy dzisiaj razem – mówiła starosta – Gdyby nie rok pandemiczny, świętowalibyśmy 10. spotkanie, ale to świętowanie przełożymy na rok przyszły. Tymczasem życzę państwu miłego odbioru i dobrego nastroju.

reklama

Podczas spotkania mówiono m.in. o tym jak w nieskomplikowany sposób zminimalizować ryzyko zakażenia i o korzyściach wynikających z trwającego programu szczepień. Aktualnie trwają rejestracje do trzeciej „przypominającej” dawki szczepień preparatem mRNA Pfizer-Biontech, do której oprócz medyków, maja dostęp osoby w wieku 50+. Anna Kalisz-Szyszka, koordynator szczepień w lęborskim szpitalu mówiła o konstrukcji szczepionek, ich wpływie na ludzki organizm oraz o ogólnej profilaktyce i pożądanych zachowaniach w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się patogenu.

Jak sobie radzić z symptomami depresji i zachować pogodę ducha mówiła Justyna Kabza – psycholog w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, która nawiązując interakcję z zebranymi, nawiązała do zakazów odbierających wszystkim część codziennej normalności. Izolacja, wykluczenie cyfrowe i problemy zdrowotne, to były główne przyczyny pogorszenia jakości życia większości osób. Oddziały: geriatryczny, psychogeriatryczny oraz oddział chirurgiczny, w którym odbywają się operacje wszczepiania endoprotez stawowych są w pełni przygotowane do świadczenia usług wszystkim tym, którzy tej pomocy mogą potrzebować.

By ustrzec się urazu, należy dbać o ogólną kondycję ruchową, w czym mogą pomóc proste ćwiczenia, o których mówił fizjoterapeuta Krzysztof Sendobry. Można w tym celu wykorzystywać w charakterze pomocy różnego rodzaju piłki, sprzęty ogólnie dostępne w domu, jednak generalną zasadą jest to, by jak najwięcej się ruszać, żeby wzmacniać w ten sposób stawy i mięśnie. To w wielu przypadkach pozwala uniknąć poważniejszych urazów podczas np. upadku. Wykładowi o korzyściach z codziennej prostej fizjoterapii przeprowadzanej w domu we własnym zakresie towarzyszyła prezentacja prostych technik i ćwiczeń.

Z kolei o realizowanym już projekcie Centrum Usług Społecznych w powiecie lęborskim – przedsięwzięciu dainstytucjonalizującym sferę szeroko pojmowanej pomocy społecznej mówiła Iryna Szymonik – psycholog i neuroterapeuta.


Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość obcowania z muzyka francuską. „Piosenki francuskie” zaprezentowali: Elżbieta Frączek (wokal), Maria Formela (skrzypce) i Andrzej Formela (akordeon). To muzyka emocji – życiowa tematyka tekstów (współczesna twórcy), melodyjna warstwa muzyczna przy skromnej instrumentacji wciągają widza w świat dawnego Paryża i ekspresyjnych wykonań utworów Édith Piaf z pogranicza „chanson réaliste” i „café-chantant”, korzeniami sięgających dawnego „chanson de geste”.

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link