reklama
Aktualności

Awantura o Saharę. Radni dorzucili setki tysięcy na boisko

Awantura o Saharę. Radni dorzucili setki tysięcy na boisko

Niecodzienny przebieg miała sesja Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska, która odbyła się 30 sierpnia. Od wielu miesięcy mieszkańców gminy podzielił spór o zasadność remontu stadionu w Garczegorzu. Ponad rok temu radni nie zgodzili się na finansowanie wartej ok. 1,5 mln zł inwestycji w czasie gdy w wielu innych miejscach gminy brakuje chodników, oświetlenia czy kanalizacji. Mieszkańcy zebrali setki podpisów w tej sprawie a budżet na remont boiska na którym grają Anioły Garczegorze został okrojony do 600 tysięcy zł. Radni apelowali by na resztę znaleźć zewnętrzne dofinansowanie np. z ministerialnych funduszów na rozwój sportu czego nie udało się ostatecznie zrealizować.

reklama

Przetarg na przebudowę boiska wygrała firma za kwotę 894.730,87 zł firma „CHOJNACCY” Spółka z o.o. z Wrocławia. Najtańsza oferta przekraczała więc wyznaczony wcześniej limit. Radni w końcu zdecydowali się o zwiększeniu finansowania tej gminnej inwestycji. Po kilku tygodniach okazało się, że w dokumentacji projektowej był duży błąd, a kosztorys remontu jest zaniżony. Brakuje jeszcze 332 tys. zł. Wywołało to wielkie poruszenie wśród mieszkańców i niektórych radnych. Jak mówili na transmitowanej na żywo w Internecie sesji liczba pomyłek, niekorzystnych zbiegów okoliczności i niejasności jest zadziwiająca. Gmina planuje wystąpić do projektanta o odszkodowanie co prawdopodobnie zakończy się rozprawą sądową o niepewnym wyniku.

Wiele pytań o kulisy drogiego remontu stadionu zadawała na sesji radna Monika Włusek. – 2 lata zrodził się konflikt w sprawie boiska, byliśmy podzieleni a do Urzędu Gminy wpłynęła petycja, ponad 1000 podpisów przeciwko remontowi boiska Sahara za ponad 1,2 mln zł. Później doszliśmy do porozumienia na kwotę 600 tys. zł. Teraz zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym czego uważam nie trzeba było robić. Przetarg został ogłoszony, zakończony, wykonawca wchodzi na budowę i przygotowuje teren jeszcze przed podpisaniem umowy. Nie wiem kto na to wyraził zgodę. Chciałabym się zapytać jak wykonawca wszedł na teren budowy bez umowy. Teraz jesteśmy po kolejnym kosztorysie, radni zostają postawieni przed trudną decyzją, muszą decydować co wybrać, co wykreślić. Mieszkańcy Janisławca, Nowej Wsi Lęborskiej czy Lubowidza są pokrzywdzeni bo coś im zabiera za błąd który Rada nie popełniła. To co się wydarzyło nie powinno mieć w ogóle miejsca. Dlaczego mamy zapłacić za wykonane roboty 60 tys. zł które tak naprawdę zostały wykonane przed podpisaniem umowy? Tutaj nie robi się kwota 1,2 mln tylko dochodzi ona do 1,3 mln zł. Skoro był błąd projektowy to przetarg powinien być wycofany – apelowała radna. Zapytała też pełniącego funkcję wójta Mikołaja Bazylego Ochmana o przyczyny błędu w przetargu. Zarządca gminy nie odpowiedział na sesji, przekazał, że odpowiedz przekaże pisemnie.

Trudna decyzja radnych o przesunięciu 332 tysięcy złotych z gminnych inwestycji na boisko w Garczegorzu toczyła się w niecodziennych okolicznościach. Wniosek radnej Włusek o zerwanie umowy z wykonawcą został przegłosowany jednym głosem. Wcześniej jednak radny Marian Syldatk, Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju a prywatnie brat prezesa Aniołów Garczegorze Andrzeja Syldatka poprosił o przerwę w obradach z powodu złego samopoczucia. Przedłużyła się ona do czasu gdy na salę wpadł mocno spóźniony radny Ireneusz Radtke, zwolennik zwiększenia finansowania remontu boiska. Głosowanie jednak zakończyło się remisem. Za zerwaniem umowy zagłosował Przewodniczący Rady Zdzisław Korda. Po chwili poprosił o reasumpcję głosowania z powodu pomyłki. W kolejnym głosowaniu stosunkiem 7 do 6 (2 radnych było nieobecnych) odrzucono wniosek radnej Włusek. To otworzyło drogę do przesunięć w budżecie na boisko kosztem przesunięcia innych gminnych inwestycji. 

Zwiększenie do kwoty prawie 1,3 mln zł remontu boiska w Garczegorzu to prawdopodobnie nie koniec zamieszania. O kontrolę procedur przy przetargu i znalezienie winnych kosztownej pomyłki zaapelowali radni. Tymczasem duża grupa mieszkańców zastanawia się nad rozpisaniem referendum za odwołaniem Rady Gminy.

Drużyna Aniołów Garczegorze, która ma rozgrywać mecze na wyremontowanym boisku zajmuje obecnie przedostatnie miejsce w rozgrywkach 4 ligi.

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę