Aktualności

Kolejna złodziejska dziupla w powiecie lęborskim znaleziona przez policjantów

Kolejna złodziejska dziupla w powiecie lęborskim znaleziona przez policjantów

Lęborscy kryminalni na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska ujawnili kolejne miejsce nielegalnego demontażu pojazdów na terenie powiatu lęborskiego. Znaleźli 62 samochody w trakcie rozbiórki i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz umów sprzedaży również tzw. in blanco.

reklama

W miniony piątek mundurowi przeprowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Słupsku oraz z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ze Słupska. Funkcjonariusze na terenie prywatnej posesji w gminie Nowa Wieś Lęborska ujawnili 62 wycofanych z eksploatacji samochodów, które były rozbierane na części. Znaleźli też i zabezpieczyli kilkadziesiąt kart pojazdów i dowodów rejestracyjnych, a także umowy sprzedaży pojazdów „in blanco”, czyli zawierające tylko podpis.

 W trakcie sprawdzania składowanych pojazdów funkcjonariusze Urzędu Celno – Skarbowego ujawnili 7 pojazdów, które nie miały opłaconych opłat celnych tj. akcyzy, wymaganej po sprowadzeniu auta z zagranicy.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że najemca tego terenu nie posiada zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności, a miejsce demontażu nie jest do tego przystosowane. To stanowi zagrożenie dla środowiska, gdyż powstałe w wyniku demontażu odpady i zużyte płyny eksploatacyjne mogą wsiąkać w głębsze warstwy gruntu, powodując zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych.

reklama

Ponadto w trakcie przeszukania właściciela posesji, funkcjonariusze ujawnili środki odurzające w postaci marihuany o łącznej wadze ponad 10 gramów. Policjanci zatrzymali dwie osoby oraz zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, które będą szczegółowo sprawdzane i analizowane w trakcie prowadzonego postępowania.

Składowanie, usuwanie lub przerabianie odpadów w sposób zagrażający środowisku jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności i karą administracyjną w wysokości od 15 000 do 500 000 złotych. Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą więzienia do 3 lat pozbawienia wolności.