16/05/2024
Aktualności

Nadleśnictwo może zniknąć z Lęborka i zostać podzielone. Co planuje dyrektor Obajtek?

Nadleśnictwo może zniknąć z Lęborka i zostać podzielone. Co planuje dyrektor Obajtek?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku tworzy plany gruntownej reorganizacji nadleśnictw w powiecie lęborskim. Lęborskie nadleśnictwoma być przeniesione i połączone z tym w Cewicach, a jego tereny podzielone. Zaledwie tydzień temu dowiedzieli się o tym leśnicy z regionu. Nieświadomi nadchodzących zmian są lęborscy samorządowcy.

reklama

Nowo utworzone nadleśnictwo pozostanie przy nazwie Nadleśnictwo Lębork, ale jego siedziba mieściłaby się w Cewicach. Północna część lasów lęborskiego nadleśnictwa zostanie przyłączona do Nadleśnictwa Choczewo, wschodnia do Nadleśnictwa Strzebielino.

Nadleśnictwo Lębork o planach związanych z reorganizacją dot. Nadleśnictw Lębork, Cewice, Choczewo, Strzebielino zostało poinformowane w dniu 11 maja 2021 r. – mówi Jan Dominiecki, nadleśniczy Nadleśnictwa Lębork.

Decydentem w sprawie łączenia, dzielenia czy likwidacji nadleśnictw według ustawy o lasach jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek Dyrektora Regionalnego. Ani Dyrekcja Generalna ani Dyrekcja Regionalna w Gdańsku nie udzielają informacji w tym temacie. Dyrektorem regionalnym od 2018 roku jest Bartłomiej Obajtek.  Wcześniej, od 2016 roku pełnił funkcję Nadleśniczego Nadleśnictwa Choczewo.

O sprawie nic nie wiedzą lęborscy samorządowcy. – Władze Powiatu Lęborskiego nie posiadają wiedzy na temat planów likwidacji lub przekształceń Nadleśnictwa Lębork. Wicestarosta Edmund Głombiewski wystąpił z oficjalnym pismem do Regionalnego Dyrektora LP, zawierającym prośbę o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej zamierzeń dyrekcji – czytamy w oświadczeniu.

Planowana „reorganizacja” lęborskiego nadleśnictwa, może mieć związek ze zgłoszoną przez grupę posłów PiS nowelizacją ustawy o lasach. Zakłada ona, że inwestor będzie mógł zamienić dowolnie nieatrakcyjny teren o tej samej powierzchni na np. las w nadmorskich okolicach, bez żadnej dopłaty. Na terenie zarządzanym obecnie przez Nadleśnictwo Lębork znajdują się kompleksy leśne na długości 12 km od Łeby w kierunku latarni Stilo. Po reorganizacji, miałyby one zostać przyłączone do Nadleśnictwa Choczewo.

– Kryteria przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy są szalenie nieprecyzyjne. Stanowią więc zagrożenie dla integralności i ciągłości ekosystemów leśnych. Projekt ustawy otwiera też furtkę do poważnych nadużyć, takich jak korupcja, naruszenie zasad zdrowej konkurencji i wolnego rynku. – alarmuje WWF Polska w specjalnym oświadczeniu.

Obecnie lasy, grunty leśne oraz pozostałe nieruchomości pozostające w zarządzie Lasów Państwowych mogą stać się przedmiotem zamiany tylko w  przypadkach uzasadnionych celami gospodarki leśnej.

We wtorek 18 maja, podczas posiedzenia sejmowych komisji ochrony środowiska parlamentarzyści mieli zająć się kontrowersyjną nowelizacją. W ostatniej chwili posłowie PiS wnieśli o wycofanie jej z porządku obrad, argumentując to pilną potrzebą wprowadzenia poprawek do projektu.

reklama