reklama
Aktualności

Wielkanoc z pomorskimi smakami. Lokalni wytwórcy żywności mają specjalną ofertę [FILM]

Wielkanoc z pomorskimi smakami. Lokalni wytwórcy żywności mają specjalną ofertę [FILM]

Tradycyjne pieczywo bez ulepszaczy, naturalnie przygotowane sery i wędliny, ekologiczne miody, dżemy i konfitury bez konserwantów oraz gotowe przetwory na bazie lokalnych surowców to oferta producentów należących do sieci Dziedzictwa Kulinarnego z naszego regionu. By odnaleźć unikatowe i tradycyjne smaki nie trzeba szukać daleko – są tuż za rogiem. Kulinarną różnorodność i pyszne dania przedstawia specjalny spot, promujący pomorską tradycyjną żywność.

Znakiem wysokiej jakości produktów z Pomorza jest uczestnictwo w sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie. Obecnie na listę członków wpisanych jest 61 producentów z regionu. Pełną listę można znaleźć na stronie Culinary Heritage.

reklama

Kuchnia pomorska to niezliczone bogactwo subregionów: Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla oraz Ziemi Słupskiej. Producenci w ramach Dziedzictwa Kulinarnego Pomorskie przygotowali z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych specjalną ofertę produktów oraz gotowych dań. Na przykład jedna z popularnych nadmorskich restauracji proponuje jajka faszerowane pastą twarogową z kawiorem lub łososiem, kaczkę po pomorsku czy śledzie zapiekane w zalewie octowej. Inna restauracja serwuje pasztet wielkanocny, tradycyjną sałatkę jarzynową i żurek z białą kiełbasą. Nie brakuje też słodkości: bab, mazurków czy serników, które możemy zamówić z dostawą do domu.

– Bogactwo kulinarne naszego regionu dokładnie przedstawia spot, który powstał specjalnie by przypomnieć, co wytwarzają lokalni producenci żywności i promować pomorską żywność. Można zobaczyć, jak powstają pyszne potrawy – mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Zachęcamy do poszukiwania lokalnych smaków, tym samym wspierania małych producentów bazujących na regionalnych surowcach – zaznacza Krzysztof Pałkowski.

Specjalny spot powstał po to, by promować pomorską żywność, która powstaje w ramach sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Ukazuje jej wyjątkowe walory, w tym tradycyjny sposób wytwarzania, pozyskiwania i stosowania lokalnych surowców żywnościowych, produkcji opartej o manufakturę czy kultywowanie tradycji kulinarnych regionu. Wszystko w otoczeniu pięknej przyrody regionu. Prezentuje bogactwo oferty regionalnej, z której można korzystać przez cały rok.

– Pomorska kuchnia to gwarancja dobrego smaku i naturalnego składu żywności. Konsumenci są coraz bardziej świadomi tego co kupują, uważnie czytają skład produktów, które znajdują się w ich koszyku. Planują posiłki i częściej gotują w domu. Nie zadowolą się już przeciętnym produktem, a szukają wysokiej jakości żywności. W końcu nie każdy chleb zasługuje na miano chleba – podkreśla Krzysztof Pałkowski.

Producenci żywności, restauratorzy i browarnicy dostosowali swoją działalność do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości w czasie pandemii. Dzięki temu ich oferta jest dostępna na wynos i z dowozem. Przy okazji można pomóc lokalnym wytwórcom żywności i restauratorom w trudnych czasach pandemii i zamknięcia gospodarki.

Komentarze