17/05/2024
Aktualności

Co dzieje się w lęborskim szpitalu?

Rozmawiamy z Martą Frankowską, dyrektor lęborskiego szpitala o tym czy placówce są osoby zarażone koronawirusem, ilu osobom wykonano już test wykrywający ten wirus, jak placówka i pracownicy szpitala zabezpieczeni są przed zakażeniem.

reklama

– Czy SPS ZOZ przyjął do dzisiaj jakieś osoby, u których stwierdzono zakażenie Wirusem.
– Nie, do tej pory SPS ZOZ w Lęborku nie przyjął pacjenta zakażonego wirusem.

– Czy przebywają w szpitalu  osoby z podejrzeniem choroby, u których wykonano testy (jeśli tak, to ile wykonano testów i z jakim wynikiem).
– Obecnie w szpitalu przebywają 2 osoby, które są obserwowane w kierunki zakażenia. Oczekujemy na wyniki przeprowadzonej diagnostyki. Materiały do badania zostały przekazane do Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Do tej pory szpital wykonał testy w kierunku koronawirusa u 4 osób. W przypadku 2 pierwszych pacjentów z podejrzeniem zakażenia wykonany test dał wynik negatywny.

– Czy w placówce przebywają osoby objęte kwarantanną.
– Na chwilę obecną w placówce nie przebywają osoby objęte kwarantanną.

– Kolejne pytanie, to jakie specjalne procedury wprowadzono w szpitalu – jak przygotował się personel, czy wydzielono jakieś oddziały, czy szpital posiada niezbędne środki do zabezpieczenia się przed wirusem,?
– W SPS ZOZ w Lęborku zostały wprowadzone procedury postępowania mające na celu przeciwdziałanie szerzeniu się zakażeń czynnikiem SARS-CoV-2, które są nadal systematycznie aktualizowane zgodnie z nowymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, Wojewody Pomorskiego, NFZ, a także GIS. SPS ZOZ w Lęborku wyposażony jest w niezbędny sprzęt medyczny i urządzenia monitorujące funkcje życiowe pacjentów oraz przeznaczone do prowadzenia wentylacji zastępczej. Obecnie robimy wszystko, aby dostawy środków ochrony indywidualnej realizowane były na bieżąco, mimo że wyrobów tego typu brakuje obecnie w całej Europie, co jest spowodowane pandemią. Podejmujemy jednak wszelkie działania, aby nie dopuścić do tego, by zabrakło ich w naszej placówce, między innymi przez nadzorowanie przestrzegania zasad ich stosowania.

Decyzją Wojewody Pomorskiego na SPSZOZ w Lęborku nałożony został obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w zakresie wszystkich komórek organizacyjnych szpitala.

– Czy wstrzymano odwiedziny u pacjentów, jeśli tak to od kiedy?
– Tak, 10 marca wprowadzono zakaz odwiedzin i sprawowania opieki nad pacjentami przez osoby bliskie. Wyjątkiem jest opieka nad dziećmi przebywającym na Oddziale Pediatrycznym (może ją sprawować jednoczasowo jedna osoba) oraz szczególne sytuacje, takie jak stan terminalny czy bezpośrednie zagrożenie życia. Decyzja o dopuszczeniu odwiedzin jest podejmowana indywidualnie, osobno dla każdego pacjenta.

– Czy szpital współpracuje z Sanepidem, jeśli chodzi o rejestrację osób objętych kwarantanną?
– Szpital pozostaje w bieżącej – całodobowej – współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lęborku oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku.

– Przy w szpitalu pojawił się namiot medyczny? Czy jest on wykorzystywany na cele kwarantanny dla osób z podejrzeniem koronawirusa?
– Namiot jest przygotowany na wypadek konieczności wygospodarowania dodatkowego obszaru na cele przeprowadzenia wstępnej oceny chorego (wywiad medyczny) przed przyjęciem do dalszych obszarów opieki w przypadku narastania ilości zachorowań. Obecnie stoi pusty.

– Z jakimi instyucjami współpracuje obecnie szpital?
– Szpital pozostaje w ciągłej współpracy i komunikacji ze Starostą Lęborskim, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczą w Lęborku, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku, Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Lęborku, Dyrekcją Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Komendą Powiatową Policji w Lęborku, Ochotniczą Strażą Pożarną w Lęborku.

– Bardzo dziękuję za rozmowę

Adam Reszka

reklama

reklama