Aktualności

Muzykoterapia w autyzmie – warsztaty w „Niebieskim Skarbie”

To był bardzo kreatywnie i inspirująco spędzony czas w rytmie muzyki. W sobotę 29 lutego 2020 roku lęborskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” zorganizowało ponad 4-godzinne warsztaty pt. „Muzykoterapia dzieci ze spektrum autyzmu – stymulacja umiejętności komunikacyjnych”. Poprowadziła je pochodząca z Lęborka, a dziś pracująca na terenie Wrocławia specjalista muzykoterapii Natalia Bury.

reklama

W czasie spotkania 16 uczestników (rodzice dzieci z autyzmem lub nauczyciele pracujący z autystami) z „Niebieskiego Skarbu” w tym kilku pedagogów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lęborku zapoznali się w praktyczny i energiczny sposób z możliwościami technik muzykoterapii w pracy z dziećmi ze spektrum z wykorzystaniem profesjonalnych instrumentów muzycznych. Prowadząca wyświetliła też kilkanaście materiałów wideo pokazujących jej pracę i postępy podopiecznych.

Pani Natalia Bury ukończyła m.in. Pedagogikę Wychowawczą na Uniwersytecie Wrocławskim i muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na co dzień pracuje w gabinecie muzykoterapii we Wrocławiu oraz z osobami upośledzonymi w umysłowo w ośrodku w Namysłowie.

– Staramy się przynajmniej raz czy dwa razy w roku organizować podobne warsztaty dla rodziców dzieci z autyzmem i osób pracujących w szkołach czy przedszkolach z takimi osobami, bo warto się rozwijać, inspirować i podwyższać swoje kompetencje – mówi prezes Niebieskiego Skarbu Agnieszka-Pujsza Pomorska. – Okazało się, że profesjonalnie prowadzona muzykoterapia jest świetną drogą do wzmacniania komunikacji. Warsztaty dla uczestników były bezpłatne.  

Do Lęborka p. Natalia Bury przywiozła wachlarz ciekawych brzmieniowo perkusjonaliów, życzliwych dla amatorów muzyki jak kalimby, chimesy, bębny, marakasy, bęben morski, dzwonki goldonowskie, guiro, cabasa, kastaniety… i wiele innych. Warsztaty w muzykoterapii w praktyce była dawką pozytywnych wibracji i pokazaniem jak zabawa z muzyka może być motywacją do komunikacji.

Uczestnicy warsztatów poznali aktywne techniki muzykoterapii, elementy MT kreatywnej, wartość MT grupowej oraz szanse jakie niesie MT indywidualna we wspieraniu osób ze spektrum. Poznali proste muzyczne narzędzia, którymi będą mogli sami rozwijać potencjał dzieci, a przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, społeczne, wspólnego pola uwagi, nazywania emocji, itp.

Miła atmosfera, wielka pasja Pani Natalii i praktyczne ćwiczenia były przyjemnością i wielką dawką uśmiechu.

red

Komentarze
Szukasz idealnego miejsca na nowy dom?
Zadzwoń! tel. 606 281 357