28/04/2024
Aktualności

Prawa pacjenta – odszkodowania za błędy medyczne

Zaniedbania w przeprowadzeniu KTG uprawniają Cię do otrzymania odszkodowania. Sprawdź, jak je uzyskać

reklama

Każda kobieta w ciąży zna badanie kardiotokograficzne, czyli popularne KTG. Powinno być przeprowadzane w ostatnich tygodniach ciąży oraz podczas porodu, a jego zadaniem jest monitorowanie czynności życiowych płodu oraz skurczowych – mięśni macicy matki. Zwykle takie badanie jest zlecane tuż przed przewidywanym terminem porodu, a później powtarzane co 2-3 dni, aż do samego rozwiązania. Zdarza się jednak, że lekarz prowadzący ciążę albo przyjmujący poród bagatelizują znaczenie badania KTG, nie wykonując go na czas albo nawet całkowicie pomijając. Takie działanie może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji, do jakich należy nawet śmierć nienarodzonego dziecka w wyniku niedotlenienia.

 

Dowiedz się, czy z dzieckiem wszystko w porządku.
Dopilnuj prawidłowego przebiegu badania KTG

Wyniki badania KTG są na bieżąco interpretowane przez lekarza, który na ich podstawie podejmuje decyzję na przykład o cesarskim cięciu. Warto wiedzieć, że za prawidłowe uznaje się 110-1560/160 uderzeń serca dziecka na minutę. Mniejsza ich ilość jest nazywana bradykardią i może skutkować niedotlenieniem płodu. Większa natomiast to tachykardia, a jej przyczyną zazwyczaj jest zakażenie wewnątrzmaciczne. Jeśli w trakcie badania lekarz prowadzący wykryje powyższe nieprawidłowości i szybko zareaguje, życie dziecka może zostać uratowane. W przypadku, gdy przeprowadzenie KTG będzie zaniechane albo osoba decyzyjna źle odczyta jego wynik, mogą zostać podjęte decyzje zagrażające zdrowiu oraz życiu dziecka i matki. Warto wiedzieć, że o zapisie KTG świadczą też tak prozaiczne rzeczy, jak aktywność płodu czy pozycja ciężarnej kobiety, jednak każde odchylenie należy kontrolować. Niedopatrzenia w tym względzie są groźne przede wszystkim dla płodu.

 

Lekarz popełnił rażący błąd w sztuce medycznej?
Możesz starać się o rekompensatę za doznane cierpienia

Monitorowanie czynności życiowych nienarodzonego dziecka jest niezbędne, by poród przebiegł prawidłowo, a płód nie uległ niedotlenieniu. Od prawidłowego zinterpretowania wyniku KTG zależy również, czy zostanie wykryte zakażenie. Mimo tego do dziś spotykane są przypadki, gdy lekarz zrezygnował z przeprowadzenia badania albo wykonał je szybko i niedokładnie. Takie zaniedbanie pociąga za sobą poważne skutki i uzasadnia starania o zadośćuczynienie. Niestety, uzyskanie odszkodowania za błędy medyczne w takim przypadku nie jest proste i zwykle wymaga wejścia na drogę sądową. W tym celu warto zgłosić się do Ośrodka Pomocy Poszkodowanym, który udzieli matce potrzebnego wsparcia i pomoże przebrnąć przez całe postępowanie. Pamiętaj, że możesz ubiegać się o odszkodowanie albo zadośćuczynienie za błąd lekarzy zarówno przy interpretacji wyników KTG, jak i przy samym porodzie.

reklama

reklama