16/05/2024
Aktualności

Ojcowie niepodległości z lęborską historią w tle

Muzeum w Lęborku serdecznie zaprasza w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w dniach 7- 8.09. oraz 14 – 15.09.2019 r. w godz. 11.00 – 16.00 na bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowej "Ojcowie Niepodległości".

reklama

W ramach kontynuacji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, w Galerii „Strome Schody" została Państwu udostępniona wystawa czasowa „Ojcowie Niepodległości", która prezentuje sylwetki siedmiu postaci: Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa. Postacie te, chociaż często różniły się pod kątem światopoglądów zarówno ideologicznych, jak i politycznych, to zapisały się w historii jako propagatorzy walki o niepodległość Polski.

Wystawa została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Oprócz prezentacji wyżej wymienionych sylwetek, Muzeum w Lęborku prezentuje również lęborskie wątki niepodległościowe, ukazując także lokalnych działaczy niepodległościowych, którzy walczyli o polskość terenów powiatu lęborskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. W 1991 roku zainspirowało to Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami, lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy lokalne.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2019 to 7-8 i 14-15 września.  Każda edycja EDD posiada swój temat przewodni zgodnie z którym przygotowywany jest program wydarzeń EDD. Co roku hasło jest zatwierdzane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2019 roku Europejskie Dni Dziedzictwa tematycznie będą koncertowały się wokół kwestii odbudowy państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

red

reklama

reklama