11/05/2024
Aktualności

Majówka z grą miejską

Biblioteka Miejska w Łebie już po raz dziesiąty organizuje w czasie tzw. majówki grę miejską. Adresowana jest ona dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

reklama

– Jest to nie tylko świetna zabawa – zapewnia Beata Czaja, dyrektorka biblioteki,  –  ale przede wszystkim poznanie wybranego z historii Łeby kolejno  odkrywanego” wątku.

Do tej pory uczestnicy gry musieli odnaleźć: obrazy Maxa Pechsteina – niemieckiego malarza-ekspresjonisty, przedwojennego mieszkańca Łeby, który m.in. namalował obraz do kościoła Ojców Oblatów, złoto i dzwony z Zasypanego Miasta, zagubione pierścienie Księcia Łebskiego, fragmenty Bursztynowej Komnaty, szkatułę ze skarbem templariuszy i tajemniczą kapsułę, która wypadła z samolotu tuż przed  jego katastrofą w 1965 roku.

Tegoroczna akcja przebiegnie pod hasłem „Trzydzieści skrytek Wilhelma Malmendiera.

W tym roku zadaniem graczy  będzie odnalezienie skarbów, które powiatowy szef partii NSDAP – kreisleiter Wilhelm Malmendier ukrył przed Rosjanami – informuje pani Beata. W 1945 roku wycofujący się z Łeby niemiecki generał przekazał Malmendierowi zagrabione skarby. Ten ukrył je w przygotowanych wcześniej  na terenie Łeby skrytkach. Do skrytek prowadziły specjalne, zakodowane i opisane zagadkowo mapy. Malmendier zastrzelił się w nocy z 9 na 10 marca 1945 roku, gdy zrozumiał, że wojska radzieckie bez jednego wystrzału zajęły Łebę i dla niego  oznacza to już koniec wojny.

Tajemnicze mapy, ukryte w specjalnym schowku, można odnaleźć dzięki spisanej relacji jego pomocnika.

Poszukiwania rozpoczną się we czwartek 2 maja o godz. 10 w Bibliotece Miejskiej w Łebie przy ul. 11 Listopada 5A od skompletowania grup 3-6-osobowych.

Zapisy prowadzimy w bibliotece – zaprasza pani dyrektor Można też kontaktować się pod numerem telefonu 59 86 17 23. Sztabem gry dowodzi Krzysztof Petek , pisarz, dziennikarz, podróżnik, organizator szkół przetrwania, którego młodzi łebianie nazywają Komandosem.

Ciekawe, który gracz pierwszy odnajdzie skrytki  i tym samym ukryte w nich skarby? Komu uda się odczytać mapy?

Iw. Ptasińska

Fot. Archiwum BM Łebie (zdjęcia z gier w latach poprzednich)

reklama

reklama