08/05/2024
Aktualności

Zmienią nazwy ulic, bo są komunistyczne

Samorządowcy ze wszystkich miast i gmin w Polsce muszą do 2 września dostosować się do ustawy dekomunizacyjnej, która zmusza do usunięcie z przestrzeni publicznej nazw związanych z komunizmem. W gminie Cewice już taką uchwałę podjęto. W Lęborku i Łebie radni będą decydować o tym na najbliższych sesjach.

reklama

Uchwałę o zmianie nazw ulic i osiedla w Cewicach podjęto 29 czerwca br. Od 18 sierpnia „Osiedle 40-lecia PRL” nazywa się „Osiedle na wzgórzu”, a ulice „PKWN” i „W. Wasilewskiej” – „Zielona” i „Wichrowa”.

Większe zmiany zajdą w Lęborku. Najbliższą sesję zaplanowano na 31 sierpnia, a w programie obrad znalazły się projekty uchwał o zmianie nazwy ulicy: Władysława Hibnera na Architektów, Henryka Rutkowskiego na Techników, Władysława Kniewskiego na Inżynierów, 10 Marca na Bohaterów Monte Cassino, I Armii Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, 9 Maja na 8 Maja, Jedności Robotniczej na rtm. Witolda Pileckiego i ulica Mariana Buczka na Morską.

W Łebie jest tylko jedna ulica, którą Instytut Pamięci Narodowej uznał, że nawiązuje do czasów komunistycznych, czyli ul. 10 Marca (dzień wyzwolenia Łeby w 1945 r.).  Radni miejscy w Łebie będą jednak głosować nad utrzymaniem nazwy tej ulicy, ale nie ze względu, że popierają komunistyczne pozostałości. 10 marca 1934 r. sejm  uchwalił ustawę o ochronie przyrody. Była to pierwsza tego rodzaju ustawa podjęta w wolnej RP. Dla Łeby, która znajduje się przy granicy ze Słowińskim Parkiem Narodowym, to wystarczające uzasadnienie. Jednak jeśli radni zdecydują się na podjęcie takiej uchwały, to ostateczna decyzja i tak należy do wojewoda pomorski, który sprawuje kontrolę nad decyzjami radnych.

Warto zaznaczyć, że Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność.

Stwierdza to jednoznacznie art. 5 ust. 2 Ustawy przesądzając, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Zmiana nazwy ulicy nie będzie rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres.

Nie ma opłat za zmiany w księgach wieczystych, rejestrach i ewidencjach. Zgodnie z Ustawą (art. 5. ustęp 1) pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Adam Reszka

reklama

reklama