05/05/2024
Aktualności

Lekarz rodzinny przyjmuje także w szpitalu

W lęborskim szpitalu otwarto Poradnię Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i Poradnię Ginekologiczno-Położniczą realizującą program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). W przychodni POZ przyjmuje dwóch lekarzy specjalistów z zakresu medycyny rodzinnej – Renata Duszkiewicz oraz Artur Szymański.

reklama

Lekarz POZ nazywany jest potocznie lekarzem pierwszego kontaktu lub rodzinnym. Pacjent zgłasza się do lekarza POZ zawsze, gdy ma problem zdrowotny. To ten lekarz kieruje  całym procesem leczenia. Jeśli stan zdrowia pacjenta wymaga dalszych badań i leczenia u lekarza specjalisty, lekarz POZ wydaje konieczne skierowania.

Lekarze rodzinni we współpracy z pielęgniarką środowiskową i położną udzielają porad i wykonują badania lekarskie oraz profilaktyczne, wystawiają recepty na leki, przeprowadzają obowiązkowe szczepienia ochronne, wystawiają skierowania na badania diagnostyczne (badania laboratoryjne, USG, RTG i in.), wystawiają skierowania na zabiegi rehabilitacyjne oraz orzeczenia i zaświadczenia lekarskie.

Deklarację wyboru lekarza POZ można złożyć w rejestracji poradni, która czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Nie ma konieczności wyrejestrowywania się z innej przychodni POZ.

W Poradni Ginekologiczno-Położniczej realizowany jest pilotażowy program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC), do którego szpital przystąpił w lipcu 2016 r. Opieka koordynowana nad kobietą w ciąży ma na celu zapewnienie przyszłym mamom pełnoprofilowej opieki w okresie ciąży, porodu oraz w okresie 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Czuwa nad nimi zespół złożony m.in. z lekarza ginekologa, neonatologa, pielęgniarki położnej i środowiskowej. W zaplanowanych 10 wizytach w czasie ciąży panie nie tylko otrzymują specjalistyczną konsultację lekarską, ale także wykonywane są badania, zarówno USG, jak i laboratoryjne, oczywiście finansowane w całości przez NFZ.

red/zdjęcia wykonała Kamila Brozdowska

reklama

reklama