27/04/2024
Aktualności

Po wyborach w Kole Przewodników PTTK w Lęborku

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła Przewodników PTTK w Lęborku przy Regionalnym Oddziale PTTK w Słupsku odbyło się w minioną sobotę w Sali LOT-u Ziemia Lęborska-Łeba na parterze Stacji KULTURA. Prowadził je – po otworzeniu zebrania przez Przemysława Mikusińskiego, prezesa koła – wiceprezes Ireneusz Krawiec. Oficjalną część zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta: burmistrz Witold Namyślak, wiceburmistrz Alicja Zajączkowska i Marian Kurzydło, sekretarz miasta oraz Andrzej Gorski, prezes oddziału słupskiego i Janusz Grabowski, sekretarz słupskiego oddziału.

reklama

Prezes zdał sprawozdanie z działalności koła za jego kadencji, podziękował gorąco władzom za pomoc w licznych imprezach koła, a kolegom za współpracę, ponieważ, wycofując się z uwagi na zdrowie z czynnej działalności, zrezygnował z dotychczas pełnionej funkcji. Uchwałą Walnego Zebrania Koła na podstawie regulaminu obrad nadano kol. Mikusińskiemu godność Honorowego Prezesa Zarządu Koła PTTK w Lęborku. Wiceburmistrz wręczyła mu bukiet kwiatów, a burmistrz dyplom za wieloletnią działalność z takimi słowy: „Proszę przyjąć serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania za dotychczasową pracę, dorobek i osiągnięcia. Cenię Pana zaangażowanie i pasję, z jaką inicjuje i realizuje Pana wiele cennych pomysłów, wpływających na atrakcyjność turystyczną naszej Małej Ojczyzny. Pana wieloletnie działania, popularyzujące oraz promujące walory turystyczne, przyrodnicze, a także dziedzictwo kulturowe i historyczne naszego Miasta i Ziemi Lęborskiej, znacząco wpływają na kształtowanie wizerunku Regionu pomorskiego w oczach turystów […]”

Celem zebrania było podsumowanie 4-letniej działalności Koła oraz wybór nowych władz, tj. zarządu klubu, komisji rewizyjnej oraz delegatów na Zjazd Oddziału Regionalnego PTTK w Słupsku. Obecnych było 16 przewodników (z 35), nieobecni – usprawiedliwieni. Prezydium (Przemysław Mikusiński, Ireneusz Krawiec i Teresa Szymańska) ustaliło prawomocność zebrania i wtedy odczytano sprawozdanie finansowe skarbnika Zbigniewa Bąkowskiego, a następnie udzielono absolutorium każdemu z członków ustępującego zarządu.

Zanim przystąpiono do zgłaszania kandydatur i głosowania, Stanisław Redzik rozpoczął dyskusje na temat absolutorium. Wyjaśnień dokonał Janusz Grabowski.

Zgłoszono do 5-osobowego zarządu: Zbigniewa Bąkowskiego, Jana Kiśluka, Ireneusza Krawca, Andrzeja Pierzchałę i Krystynę Szymańską, na Zjazd Oddziału Regionalnego w Słupskuzaś: Jana Kiśluka, Ireneusza Krawca i Przemysława Mikusińskiego..

Podczas, gdy komisja skrutacyjna w składzie: Danuta Krawiec i Alina Szyjut  liczyła głosy, prowadzono kolejną dyskusję, zainicjowana przypomnieniem kol. Redzika, że niedługo obchodzić będziemy jubileusz SPN. Kol. Grabowski wspomniał więc perturbacje wokół powołania  Słowińskiego Parku Narodowego, gdy mało kto był entuzjastą pomysłu utworzenia na wydmach łebskich obszaru chronionego prawem. Decyzję przyspieszyło wojsko. Pierwsza siedziba dyrekcji parku mieściła się w Słupsku, ale już po trzech miesiącach przeniosła biuro do Łeby. Pierwszy informator o parku drukiem wydało PTTK w Słupsku 46 lat temu na 5-lecie SPN… i nikt więcej aż do 10-lecia parku.

Grabowski poinformował tez kolegów o sytuacji oddziału, do którego koło lęborskie należy.

Bez jednego głosu przyjęto kandydatury do zarządu Koła, a jednogłośnie – na zjazd. Zarząd ukonstytuował się następująco: kol. Krawiec został prezesem na nową kadencję, Kiśluk – wiceprezesem, Bąkowski – Skarbnikiem, Szymańska – sekretarzem, a Pierzchała – członkiem zarządu.

Program nadchodzących imprez przypomniał Tadeusz Krawczyk. M.in. wojewódzkie obchody Światowego Dnia Przewodnika będzie w lutym 2017 r. organizował Malbork.

Nowy prezes przedstawił projekt tzw. blach przewodnickiej. Ma ona wyjątkowo kształt nie koła, a nawiązuje do odznaki przedwojennej organizacji turystycznej Wanderer, działającej w Lęborku i ziemi lęborskiej.

– Trudno jest przejąć kierowanie prężnie działającą organizacją po wyrazistym Prezesie – powiedział kol. Krawiec. – Na pewno nie uniknę porównywania „teraz z przedtem”, ale nigdy nie bałem się wyzwań i mam nadzieję, że za cztery  lata następne zebranie sprawozdawczo-wyborcze pozytywnie oceni moją działalność.

Zebraniu towarzyszyła prezentacja multimedialna autorstwa Tadeusza Krawczyka, ilustrująca różne akcje koła i wydarzenia, w których przewodnicy lęborscy uczestniczyli, a z wykorzystaniem zdjęć robionych przez siebie, Irka Krawca i Iwonę Ptasińską. W trakcie spotkania można było przejrzeć kronikę koła, prowadzoną do niedawna przez Romanę Białoskórską, a przejętą przez Beatę Wrąbel. Kol. Romana z racji zmiany miejsca zamieszkania przeniosła się do koła słupskiego.

Zebranie zakończono brawami dla nowego zarządu i delegatów na zjazd.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

reklama

reklama