19/05/2024
Aktualności

Mokre piwnice, jak sobie z nimi radzić

Wilgoć w piwnicach, to bardzo poważny problem. Może doprowadzić nie tylko do powstania grzyba w całym budynku, ale przede wszystkim może spowodować odspajanie tynków, a nawet doprowadzić do osłabienia konstrukcji całego budynku.

reklama

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w piwnicy panuje zbyt duża wilgotność. W końcu przebywamy tam tylko krótkie chwile. Przeważnie, gdy zauważymy pierwsze oznaki, że coś się niepokojącego dzieje, ściany są już bardzo mocno zawilgocone, a ich osuszanie może być trudne i kosztowne.

 

Piwnice, na co zwracać uwagę

Co jakiś czas powinniśmy kontrolować stan ścian w piwnicy. Szczególnie uważnie trzeba sprawdzać łączenia ścian z podłogą, ponieważ właśnie tam lubi się zbierać woda. Woda może się także skraplać w pęknięciach murów lub zraszać się na ścianach. Bywa, że zjawisko jest tak silne, że na podłodze powstają kałuże wody, szczególnie po obfitych opadach deszczu, gdy wilgotność powietrza znacznie wzrasta. W piwnicach, w których nie ma naturalnego światła lub jego dostęp jest mocno ograniczony bardzo często na ścianach powstaje grzyb. To także oznaka wilgoci, ponieważ grzybnia potrzebuje do wzrostu nie tylko ciemność, ale przede wszystkim dużą wilgotność. „Nawet, gdy na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku, warto jest odsunąć regały od ścian i zobaczyć co się dzieje za nimi. Trzeba również dokładniej przyjrzeć się podłodze, wszelkie wybrzuszenia posadzki lub odpadające płytki świadczą o tym, że wilgoci w piwnicy jest zbyt wiele. Także łuszcząca się farba na ścianach lub plamy solne są dowodem, że w piwnicy dzieje się coś niepokojącego.” – czytamy na stronie http://www.osuszacze.watersmile.pl/

Bywa i tak, że widocznych śladów wilgoci nie ma, ale w powietrzu czuć zapach stęchlizny. Wtedy warto bardzo dokładnie przewietrzyć pomieszczenia, a następnie przez kilka dni badać powietrze wilgotnościomierzem. Co istotne, badania trzeba przeprowadzać o różnych porach dnia oraz przy różnej pogodzie, ponieważ wilgotność powietrza bardzo często się zmienia. Gdy wskazania stale będą przekraczały normy, wówczas trzeba bardzo dokładnie poszukać przyczyny. Bywa, że na pomoc trzeba wezwać specjalistę.

 

Skąd woda w piwnicy?

Przyczyn zawilgocenia piwnicy może być wiele. Najczęściej jest to źle wykonana hydroizolacja, na przykład  brak odpowiedniego drenażu. Czasami zdarza się, że w ciągu lat podnoszą się wody gruntowe, które zaczynają podciekać fundamenty. Szukając przyczyny trzeba także dokładnie sprawdzić czy wszystkie rynny i parapety są dobrze zamontowane, często bowiem woda podcieka przez niewłaściwie odprowadzoną rynnę. Zdarza się również, że piwnica uległa zawilgoceniu po szczególnie intensywnych opadach deszczu – drenaż wokół domu nie dał rady odebrać deszczówki i podsiąkła ona pod fundamenty.

Po znalezieniu przyczyny zawilgocenia bezwzględnie należy ja usunąć, ponieważ problem będzie stale powracał. Jak poważnym zagrożeniem mogą być mokre ściany, świadczy fakt, że jeden metr sześcienny muru może wchłonąć aż 350 litrów wody!

reklama

reklama