02/05/2024
Aktualności

Dzieje Gminy Główczyce i okolic…

W sobotę 7 czerwca 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbyła się konferencja dotycząca historii Gminy Główczyce "Dzieje Gminy Główczyce i okolic, a teraźniejszość i dziedzictwo kulturowe jej mieszkańców".

reklama

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Kaszubski, Pracownię Historii Pomorza i Krajów Nadbałtyckich Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach. Udział w konferencji wzięli nauczyciele, radni i sołtysi oraz mieszkańcy Gminy Główczyce zainteresowani jej przeszłością. Celem konferencji było zebranie wiadomości dotyczących dziejów Gminy Główczyce i zapoznanie słuchaczy z wybranymi zagadnieniami historii naszego terenu. Zarówno referaty wygłoszone podczas konferencji jak i liczne materiały dodatkowe zostaną ujęte we wspólnej pokonferencyjnej publikacji przygotowywanej przez organizatorów tego naukowego wydarzenia.

Całość spotkania rozpoczęła Pani Wójt gminy Główczyce, Teresa Florkowska, która powitała serdecznie zgromadzonych gości i zachęciła wszystkich do zgłębiania wiedzy na temat przeszłości naszych okolic, której słowiańskie korzenie sięgają dawnych czasów. Następnie głos zabrał prof. Józef Borzyszkowski z Instytutu Kaszubskiego, który wspólnie z dyrektorem GOK, Pawłem Żmudą poprowadził tą konferencję. Pierwszy odczyt sobotniego spotkania przedstawił dr Eugeniusz Wiązowski, który przybliżył historię pracy Zakonu Salezjanów na terenie gminy Główczyce oraz rozwój poszczególnych parafii na naszym terenie. Słuchacze mogli zapoznać się również z krótkim rysem historycznym obrazującym przybycie księży na teren Pomorza Środkowego oraz niesionej przez nich posługi, jak również zapoznać się z biogramami wybranych kapłanów.

Kolejny wykład wygłosiła dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, która przedstawiła sylwetkę jednego z najwybitniejszych przedwojennych mieszkańców naszej gminy Christiana Grafa von Krockow z Rumska – pisarza, poety i historyka, wielkiego orędownika pojednania polsko-niemieckiego. Od wielu lat podnosił on publicznie temat odpowiedzialności Niemców za wywołanie wojny oraz działał na rzecz dyskursu pomiędzy wypędzonymi zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony.

W trakcie przerwy na przybyłych gości czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury. Był to też czas, by zapoznać się z publikacjami dotyczącymi gminy Główczyce, których profesor Borzyszkowski przywiózł kilkadziesiąt, uzupełnionymi o kilkanaście książek będących w posiadaniu Biblioteki w Główczycach oraz jednej, za to bardzo cennej publikacji z Archiwum Państwowego w Słupsku. Dodatkową atrakcją było stoisko wydawcy Wydawnictwa Jasne, gdzie zainteresowani mogli nabyć ciekawe książki o tematyce regionalnej. Jako trzeci, już po przerwie, wystąpił w barwnym przemówieniu sam inicjator konferencji, prof. Józef Borzyszkowski, który powołując się na szereg publikacji i materiałów źródłowych podkreślił słowiańskość ziem nad jeziorem Łebsko i kaszubski rodowód pierwszych mieszkańców naszych okolic. Podkreślił on, że powinniśmy czerpać z dziedzictwa przodków i nie dopuścić do zapomnienia historycznego rodowodu terenów na których żyjemy obecnie. Ciekawym urozmaiceniem był też występ Emilii Zimnickiej, która zaprezentowała trzy swoje wiersze sławiące piękno pomorskiej przyrody.

Jako ostatni z przybyłych mówił doktorant Tomasz Niklas o Kurcie Schonefeldzie – przedwojennym malarzu pochodzącym z Główczyc. Dwie jego prace posłużyły jako przykład twórczości pejzażowej obrazującej piękno pomorskiej ziemi i sposób kompozycji używanych w warsztacie tego malarza.

Zapowiedziani autorzy, którzy z powodów osobistych i służbowych nie zdołali przybyć na konferencję zapewnili prof. Borzyszkowskiego o tym, iż przekażą zaplanowane referaty do wspólnej publikacji, która będzie również dostępna w gminie Główczyce, by każdy z mieszkańców mógł uzupełnić wiedzę na temat naszej gminy. Na zakończenie młodzież ze szkół z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Głóczycach, Zespołu Szkół w Pobłociu, Zespołu Szkół w Stowięcinie oraz Społecznej Szkoły w Szczypkowicach wystąpiła z programem artystycznym w języku kaszubskim, które bardzo spodobał się przybyłym gościom. Zwłaszcza nowoczesne wykonania znanych hitów dyskotekowych w aranżacjach kaszubskich wzbudziły spore zainteresowanie wśród przybyłych gości.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników konferencji przybyli goście mieli możliwość zwiedzić kościół parafialny w Główczycach oraz izbę pamięci w Zespole Szkolno-Przedszkolnych w Główczycach. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pierwszej w naszej gminie konferencji naukowej poświęconej jej historii.

tekst: Paweł Żmuda, Bogusław Chyła, fot. Bogusław Chyła

reklama

reklama