Lodówki już od ponad dwóch lat podbijają świat, a o lęborskim Gimnazjum nr 1 gdzie ten projekt się narodził słyszano we Francji, Holandii, Ukrainie, a nawet w Stanach Zjednoczonych, Australii, Peru czy na Antarktydzie. Między innymi z tych państw i miejsc nadchodziły zdjęcia lodówek i jak się okazało lodówka-lodówce nierówna. Inaczej bowiem wygląda takie urządzenie np. w Etiopi, a inaczej na okręcie podwodnym czy u żołnierza na misji w Afganistanie, nie wspominając o lodówce w… banku genów. Wszystko to ciekawe, prawda? Ale czemu to służy? Projekt zdobył już dla Gimnazjum nr 1 wiele nagród i nominacji, takich jak: Projekt z klasą, Innowacyjna szkoła 2012 oraz English Language. Tym razem doceniony został jego aktywny uczestnik za wykorzystanie innowacyjnych technologii informatycznych.
Adrian Stawicki, od samego początku aktywnie uczestniczył w projekcie „Lodówka”. Obecnie jest uczniem Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku (wychowawca: Beata Hrycyk) a 17 grudnia został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Interaktywny Produkt IT organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz takich firm jak home.pl, It serwis, Microsoft, Netstream Poland, Technopark, Tieto, Unizeto, Vobis. Dla laureatów konkursu są atrakcyjne nagrody takie jak: Indeks AM w Szczecinie na wydziale informatyki oraz dodatkowe Laptopy, Kamery, iPody czy Tablety.
Uroczyste przekazanie dyplomów i nagród nastąpi podczas gali finałowej, która odbędzie się 17 stycznia o godzinie 18:00. Gala odbyć się ma w studiu Polskiego Radia Szczecin podczas uroczystego podsumowania roku w branży IT. W gali uczestniczyć będą znani przedstawiciele świata polityki oraz firm branżowych. Wśród atrakcji przewidziany jest również koncert muzyczny.
Adrian miał okazję opowiedzieć o projekcie „Lodówka” na antenie telewizji TVN i dowiedzieć się co „trzymają” dziennikarze tej Ogólnopolskiej stacji telewizyjnej w swojej lodówce.
Celem programu było propagowanie zdrowej żywności i zmienienie naszego stylu i sposobu odżywiania się. Przez rok czasu była prowadzona ogromna kampania, której celem było nie tylko propagowanie zdrowego stylu życia, ale także poznanie ciekawych miejsc, ludzi, kultur. – Na potrzeby programu stworzyliśmy stronę internetową, organizowaliśmy akcje charytatywne, jak zbiórka żywności i paczki żywnościowe wysłane na Białoruś, czy zbieranie pieniędzy na zakup wody dla kobiet w ciąży w Sudanie. Oprócz tego happeningi, sesje zdjęciowe czy organizacja Extreme Food Festiwal w naszej szkole. – opowiada Adrian Stawicki.
red.