Życie może kwitnąć także na emeryturze, co udowadniają członkowie lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. UTW stara się zorganizować czas osobom starszym. Szkolenia, wyjazdy integracyjne, spotkania kulturalne czy uprawianie sportów – to tylko niektóre z propozycji, jakie ma swojej ofercie te stowarzyszenie.
Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Klubie Nauczyciela w 2000 r., jako sekcja Związku Nauczycielstwa Polskiego. W ubiegłym roku został oficjalnie zarejestrowany jako stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Celem stowarzyszenia jest zorganizowanie życia dla rencistów i emerytów, dla ludzi, którzy już odpoczywają. UTW organizuje dla swoich członków na przykład warsztaty komputerowe. Zajęcia są prowadzone w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych (opiekunem jest pani Marlena Pepłowska) oraz w Klubie Nauczyciela (prowadzi je wiceprzewodnicząca lęborskiego UTW Grażyna Pieńkowska). Łącznie w zajęciach uczestnicy aż 30 osób, w dwóch 15-osobowych grupach.
Osoby starsze boją się nowoczesnych urządzeń i komputerów. Ich obsługa czy obsługa Internetu, to dla nich często spory problem. Dzięki zajęciom w UTW takie pojęcie, jak wykluczenie cyfrowe, jest osobom starszym niestraszne. W przygotowaniu jest strona internetowa lęborskiego stowarzyszenia, ale póki można korzystać z profil na facebooku: https://www.facebook.com/pages/L%C4%99borski-Uniwersytet-Trzeciego-Wieku/109121435913389
– Oprócz tego w Klubie Nauczyciela odbywają się kursy z języka niemieckiego i angielskiego dla początkujących i zaawansowanych. Są to małe sześcioosobowe grupy. Zajęcia Prowadzi Anna Deręgowska. – mówi Elżbieta Wiktorowicz-Czapla, prezes Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Zdobywanie nowoczesnej wiedzy to nie wszystko. Dbamy także o ruch i dlatego odbywają się zajęcia nordic walking pod kierunkiem Krystyny Mazur. Planowane są zajęcia pływackie, czy tenisa stołowego. Oprócz tego cyklicznie organizowane są wyjazdy do teatru, opery.
Lęborski UTW współpracuje z EDUQ i Centrum Rozwoju Osobistego Modus, a także z Wyższą Szkołą Hanzeatycką w Słupsku. Wkrótce zacieśnione zostaną kontakty z SP nr 3, Gimnazjum nr 1 i Zespołem Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku. Współpraca będzie polegała m.in. na udostępnieniu pracowni komputerowych w szkołach, natomiast seniorzy będą w zamian udzielali korepetycji dla młodzieży.
– Planujemy w tej chwili poszerzenie naszej działalności o dodatkowe warsztaty – dodaje prezes LUTW. – Złożyliśmy aż cztery projekty do różnych programów. Mamy też zaplanowaną współpracę z dwoma uniwersytetami w Turcji i z jednym uniwersytetem z Rumunii oraz Włoch. Jeśli uda się wygrać te projekty to od nowego roku akademickiego, czyli od 1 października będziemy mieli w swojej ofercie jeszcze więcej ciekawych warsztatów i zajęć.
Jak się zapisać do UTW? Wystarczy przyjść na spotkanie, które odbywa się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz.16.00 w Klubie Nauczyciela (w budynku dawnego ZWAR-u). Chętni widziani są mężczyźni, gdyż na 70 członków UTW tylko trzech to panowie.
rak