Pracownicy z Centrum Chemii w Małej Skali przy Uniwersytecie Toruńskim im. Mikołaja Kopernika po raz kolejny odwiedzili szkoły w powiecie Lęborskim. Współpraca zaczęła się trzy lata temu, a obecnie oprócz ZSM-I chemicy odwiedzili Zespół Szkół w Leśnicach i… Przedszkole Językowe „Tęczowa Kraina” w Lęborku. Jest to pierwsze przedszkole w Polsce, które zostało objęte patronatem Centrum Chemii w Małej Skali.
W ubiegłorocznych pokazach, które odbyły się w Sali Audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych po raz pierwszy uczestniczyli gimnazjaliści z Leśnic. W tym roku to oni samodzielnie gościli chemików z Torunia, a do współpracy zaproszono gimnazjalistów z całej gminy Nowa Wieś Lęborska. Pokazy w wykonaniu pracowników Centrum Chemii w Małej Skali są ciekawe, nietypowe i pokazują, że nawet przy użyciu zwykłych produktów używanych na co dzień w kuchni czy łazience można wyczarować różne rzeczy – czasami wybuchowe, czasami śmieszne, ale proste w wykonaniu.
– Wykładowców z Centrum Chemii w Małej Skali gościliśmy u nas przez dwa dni, bo pierwsze dnia odbywały się w Leśnicach pokazy dla gimnazjalistów z gminy Nowa Wieś Lęborska, a dzień później w ZSM-I i w przedszkolu „Tęczowa Kraina” w Lęborku – informuje Hanna Agatowska, nauczycielka chemii w ZSM-I w Lęborku. – Dzięki zajęciom praktycznym i doświadczeniom można pokazać uczniom, że chemia jest przedmiotem przyjemnych. Taki sposób przyswajania wiedzy jest bardziej trwały, bo jeśli coś widzimy to lepiej utrwalamy. Chciałabym podziękować sponsorom, którzy pomogli nam zorganizować te spotkania, ponieważ pokazy chemiczne są odpłatne.
W zajęciach łącznie uczestniczyło ponad 200 uczniów. Oprócz tego, po raz pierwszy w pokazach uczestniczyły maluchy, 21 dzieci w wieku 4-6 lat. Specjalnie dla nich przygotowane pokazy miały na celu rozbudzić ciekawość np. zjawiskami przyrodniczymi. Dzieci uczyły, jaki wpływ na przyrodę ma np. temperatura. Poznawały działanie temometra czy zachowanie wody. Główne motto zajęć to słowa Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż – a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!”
– Podczas zajęć dzieci same wykonują proste doświadczenia chemiczno-przyrodnicze, poznają podstawowy sprzęt laboratoryjny, uczą się jak bezpiecznie, ciekawie i prosto badać otaczający nas świat – dodaje Hanna Agatowska.
Z kamerą uczestniczyliśmy w pierwszych dniach pokazów w Zespole Szkół w Leśnicach.
A poniżej materiał zrealizowany w Ubiegłym roku w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.
rak