W ubiegłym tygodniu delegacja powiatu lęborskiego udała się z rewizytą do partnerskiego powiatu brzeskiego. Na miejscu podpisano umowę o współpracy między samorządami. Wymiana doświadczeń pozwoli na realizowanie wielu wspólnych celów, m.in. na płaszczyźnie turystycznej, kulturalnej czy oświatowej.
Powiat brzeski znajduje się w województwie małopolskim. Mieszka w nim prawie 91 tys. ludzi (powiat lęborski – 64 tys. mieszkańców) i jest powiatem wiejskim, na wsi mieszka ponad 71 tys. osób (w powiecie lęborskim 38 tys.). Tyle o danych demograficznych obu powiatów. Patrząc jednak na mapę administracyjną powiatu brzeskiego, można się doszukać jeszcze jednego podobieństwa.
– Współpraca będzie polegać między innymi na wymianie doświadczeń pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami i podmiotami działającymi na terenie obydwu powiatów – uważa Tomasz Sopyłło, asystent starosty lęborskiego. – Razem łatwiej będzie wspierać inicjatywy o charakterze turystycznym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym.
A co konkretnie może dać współpraca między powiatami? Na przykład promocję produktów turystycznych. My możemy się pochwalić szlakami konnymi czy kajakowymi, pięknymi plażami, ruchomymi wydmami itp. Zyskać może również kultura i sztuka ludowa poprzez promocję zespołów folklorystycznych, wystawy rękodzieła etc. Współpraca może przyczynić się również do zwiększenia ruchu turystycznego, bo co ma do zaoferowania powiat brzeski przekonamy się zapewne już niebawem.
Dodatkowo wymiana młodzieży czy współpraca placówek oświatowych urozmaici ofertę edukacyjną i pozwoli na bardziej różnorodne organizowanie wypoczynku (kolonie, wymiana uczniów między szkołami).
A że na współpracy między samorządami można sporo zyskać, pokazują m.in. doświadczenia Łeby. Pod koniec sierpnia burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński razem z burmistrzami: Mikołajek Piotrem Jakubowskim oraz Szczyrku – Wojciechem Bydlińskim podpisali porozumienie pod nazwą „Morze, Góry i Mazury”, którego celem jest promocja najpiękniejszych obszarów tyrystycznych naszego kraju
red