W piątek, 14 września w ramach promocji lęborskich obwarowań odbyła się cykliczna impreza pn. „Warsztaty i pokazy tańców dawnych”. Rozpoczął ją barwny korowód tancerzy i muzykantów z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, wystylizowany na epokę renesansu. Przemaszerował on wzdłuż miejskich średniowiecznych obwarowań i zatrzymał się między Basztą nr 24 a Domem Parafialnym. Tam, jak się tańczyło na dworach królewskich uczyła Teresa Szczepańska, dyrektor MDK, prowadząca w placówce grupy taneczne. Zespół Muzyki Dawnej Incantare Mirosławy Grynkiewicz dał koncert dworski na stylizowanych instrumentach z epoki. Przedtem dyrektorka prezentowała je, nazywając poszczególne instrumenty, zaś Michalina Szykut, członkini Incantare, objaśniła zasadę działania nowo nabytej zrekonstruowanej liry korbowej, instrumentu świeckiej muzyki średniowiecznej.
W tym czasie Alina Walkusz i Beata Synowiec, nauczycielki plastyki w MDK, prowadziły warsztaty pisania „Ze starego kałamarza” oraz pieczętowania lakiem. Agata Dorywalska, pracownik MDK, która przygotowała warsztaty, wprowadziła wszystkich w świat starodruków i inkunabułów.
– Aulę Domu Parafialnego na te zajęcia udostępnił nam ojciec Roman Zioła, proboszcz parafii św. Jakuba, za co jesteśmy mu niewymownie wdzięczni – mówi Alina Walkusz. – Warsztaty cieszyły się ogromną popularnością. Prawie wszystkie miejsca przy stołach były zajęte. Ponad trzydzieścioro dzieci z zapałem próbowało niełatwej sztuki pisania gęsim piórem, patykiem i piórem bambusowym. Próbowali tej sztuki również towarzyszący dzieciom dorośli. Każdy uczestnik warsztatów dopilnował, aby jego praca została przypieczętowana lakiem pieczęcią z logo MDK.
Imprezę zorganizowało MDK przy współudziale muzeum, Lęborskiego Bractwa Historycznego i Urzędu Miasta.
Dyrekcja, pracownicy i uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku chętnie promują swoją placówkę na zewnątrz, chcąc pokazać, jak wiele ciekawych i wartościowych umiejętności można w niej nabyć. Nie tak dawno, bo w minioną niedzielę zespoły taneczne LUZ pokazały się na scenie dożynkowej w Cewicach.
– Dopisała nam dzisiaj pogoda, choć zanosiło się już na deszcz – mówi Teresa Szczepańska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury. – Dzięki temu i oczywiście zaangażowaniu całej naszej emdekowskiej ekipy wszystko poszło jak z płatka. Była to jeszcze jedna możliwość pochwalenia się naszymi osiągnięciami. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że w różnych dziedzinach mamy liczne zwycięstwa krajowe, a w tańcu to konto powiększyło się o dwa supertytuły: Mistrzyni Świata i Drugie Wicemistrzostwo Świata. Oba zdobyte na Mistrzostwach Świata w Tańcu Sportowym w Veszprem na Węgrzech w lipcu tego roku. Pierwszy tytuł przysługuje Aleksandrze Potrykus za pierwsze miejsce w kategorii Hip-hop Solo Adults, a drugi – całemu zespołowi LUZ za trzecie miejsce w kategorii Hip-hop Small Group Junior. Biorąc pod uwagę fakt, iż startowali w mistrzostwach tancerze i grupy taneczne z dużych ośrodków miejskich świata, również bardzo cenne jest piąte miejsce dla Wiktorii Świątek i Natalii Kubicy w kategorii Hip-hop Duo Junior oraz dziesiąte dla Natalii Kubicy w tej kategorii tańca solo.
Tłumu widzów zabrakło, a szkoda. Młodzi turyści z południa Polski, studenci z Krakowa, którzy przyszli na stare miasto zwiedzić kościół Jakuba, zachwycili się orszakiem i nie opuścili imprezy do samego końca. Przy okazji skorzystali z możliwości zwiedzenia odrestaurowanych i zrekonstruowanych baszt.
Fot. i tekst Iw.Ptasińska