Kiedy wybuchła II wojna światowa? Nawet dzieci wiedzą, że 1 września 1939 r. W tym też dniu powinniśmy obchodzić rocznicę tego wydarzenia. Powinniśmy, ale jutro wypada weekend, więc urzędnicy z lęborskiego ratusza zdecydowali, że uroczystości związane z tą rocznicą można zorganizować dzisiaj, bo jutro dzień wolny od pracy.
Dziwne to trochę, bo przechodnie obserwujący uroczystości przed pomnikiem Pocztowców Gdańskich myśleli, że to z okazji Dnia Solidarności i Wolności, który wypada właśnie dzisiaj – 31 sierpnia.
Dlaczego 1 września obchodzimy 31 sierpnia w ratuszu usłyszeliśmy, że jutro ciężej byłoby zorganizować uroczystości, bo wypada sobota, a to dzień wolny od pracy. Czy lepiej więc, że delegacje zrywają się z pracy? Czy obchody nie mają charakteru uroczystego i powinniśmy w nich uczestniczyć z honorami, a nie zastanawiać się czy iść, bo to dzień wolny? Co o tym myślą nasi czytelnicy?
Przebieg uroczystości był już natomiast tradycyjny. O godz. 11.00 spotkanie przed pomnikiem Pocztowców Gdańskich, przemówienie burmistrza miasta, apel przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, apel poległych i salwy wystrzelone przez żołnierzy z 1. Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku. W tym roku żołnierze stawili się bardzo licznie, ale to zapewne dlatego, że lęborski batalion rośnie w siłę i zwiększa się kadra zawodowych mundurowych.
Następnie zebrani mogli uczestniczyć we mszy świętej, która odbyła się w kościele pod wezwaniem, Maksymiliana Kolbego.
red