27/04/2024
Aktualności

Radni PiS pojechali do Warszawy z petycją mieszkańców w sprawie utrzymania Sądu Rejonowego w Lęborku

31 stycznia br. radni powiatu lęborskiego, Edmund Głombiewski oraz miasta Lęborka, Zbigniew Rudyk, złożyli podczas pobytu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie pismo wyrażające protest przeciwko likwidacji siedziby Sądu Rejonowego w Lęborku. Do pisma dołączyli ok. 4.500 podpisów mieszkańców powiatu lęborskiego.

reklama

W trakcie ponad godzinnej rozmowy z ministrem Piotrem Dardzińskim, radni otrzymali zapewnienie, że w przyjęciu ostatecznych rozwiązań w zakresie struktury organizacyjnej Sądu Rejonowego w Lęborku będzie brany również aspekt społeczny.

– Przedstawiliśmy stanowisko mieszkańców takie, że nie jesteśmy przeciwni reformie, bo też jesteśmy za tym, żeby sądy lepiej funkcjonowały i były bardziej sprawne – stwierdza Edmund Głombiewski, radny powiatowy, Prawo i Sprawiedliwość. – Uznaliśmy natomiast, że lęborski sąd ma dostatecznie dobrą infrastrukturę, bo przecież obsługuje nie tylko nasz powiat, ale i okoliczne gminy. Nawet gdyby został powiększony, to nadal mógłby sprawnie funkcjonować.

Jednak jak dodaje radny Głombiewski, za usytuowaniem siedziby Sądu Rejonowego w Lęborku, przemawia wiele czynników. Przede wszystkim jest to największy sąd na terenie zachodniej części woj. pomorskiego.  Ilość wpływających do rozpoznania spraw ma charakter rosnący. Ponadto posiada dogodne połączenie komunikacyjne pozwalające na objęcie właściwością przyszłego Sądu Rejonowego  również innych miejscowości położonych poza terenem powiatu.

Minister z zainteresowaniem przyjął złożone propozycje i zapewnił, że zostaną przekazane ekspertom pracującym nad ostateczną wersją rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Złożył również wyrazy uznania dla aktywności społecznej mieszkańców powiatu lęborskiego. Ostateczna wersja rozporządzenia ministra ma być przygotowana do końca tego miesiąca.

reklama

reklama