25/04/2024
Aktualności

Radni zdecydowali – „ekonomika” nie będzie (dodano wideo+foty)

Na dzisiejszej sesji Rady Powiatu podjęto decyzję o zamiarze likwidacji Technikum nr 1 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Lęborku. W praktyce oznacza to, że szkoła z długoletnimi tradycjami od 1 września przestanie istnieć, a uczniowie Technikum Ekonomicznego zostaną przeniesieni do Zespołu Szkół Gospodarki Żywieniowej i Agrobiznesu.

reklama

Sesja Rady Powiatu rozpoczęła się o godz. 12, ale na godzinę przed obradami przed starostwem zjawiła się młodzież z ZSE-H, która zorganizowała pikietę. Były transparenty, śpiewy i okrzyki. Plakaty wywieszono m.n. na tablicach informacyjnych przed starostwem. Z młodzieżą przyszli również rodzice. Podczas sesji grupa uczniów z klas trzecich uczestniczyła w obradach. Nie przeszkadzali i z uwagą obserwowali bieg wydarzeń. Waldemar Walkusz, przewodniczący rady powiatu przeczytał petycję, którą wręczył mu samorząd uczniowski. Od tego momentu rozpoczęła się dyskusja nad projektem dotyczącym włączenia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w skład Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu. W obu tych szkołach są klasy ekonomiczne, jednak ZSE-H jest placówką mniejszą i to ona ma zostać wchłonięta przez ZSGŻiA.

Na sesji nie był obecny Grzegorz Popin, dyrektor „ekonomika”. Jak udało nam się dowiedzieć dyrektor był ponoć chory. No cóż, choroba nie wybiera, ale z sali obrad docierały słuchy, że ta choroba jest mu na rękę. Nieoficjalnie mówi się, że sam dyrektor nie protestował przeciw likwidacji jego placówki. Podkreśliła to m.in. radna Teresa Ossowska-Szara, która przedstawiła pismo Rady Pedagogicznej.

– Decyzja nauczycieli jest jednogłośna, ale nie solidaryzuje się z nią dyrektor szkoły – stwierdziła radna Ossowska-Szara. – Głosowaliśmy w naszym gronie, czy chcemy, aby ZSE-H wszedł w skład rolniczaka. W głosowaniu wzięło udział 17 nauczycieli łącznie z panem dyrektorem. 16 osób opowiedziało się za niełączeniem placówek, wstrzymała się jedna osoba. Sądzę, że był to pan dyrektor. Efektem tego głosowania miało być pismo do Rady Powiatu, ale państwo tego pisma nie dostali.

Głos z debacie nad uchwałą zabrali prawie wszyscy radni. Dlatego też nad projektem tej uchwały dyskutowano ponad 2 godziny. Jednak co należy podkreślić, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej uchwały przedstawiali bardzo rozsądne argumenty, a sama sesja przebiegała bez zakłóceń.

– Dzisiaj głosujemy nad petycją w sprawie likwidacji Sądu Rejonowego w Lęborku – powiedział radny Edmund Głombiewski. – Sąd ma być likwidowany, ponieważ rząd wprowadza oszczędności. Taka sama sytuacja jest z „ekonomikiem”. Tylko w przypadku sądu będziemy głosować przeciw likwidacji, a jak zagłosujemy w sprawie szkoły.

Mimo przedstawienia argumentów z jednej, jak i drugiej strony większość radnych już wcześniej była przekonana, co do tego, jak ma zagłosować. Ostatecznie dziesięciu radnych zagłosowało za likwidacją placówki, siedmiu było przeciw. Dodać też należy, że w tym głosowaniu nie obowiązywała „partyjna” jednomyślność i każdy radny zagłosował według swoich poglądów.

Relację wideo z obrad sesji Rady Powiatu i głosowanie w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych przedstawimy wkrótce.

Adam Reszka

reklama

reklama