26/04/2024
Aktualności

Trudna sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych

Sytuacja w szkołach ponadgimnazjalnych jest zła, a nawet bardzo zła. Od kilku lat z rzędu spada nabór do tych szkół. O ile jeszcze w 2006 do szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 1.328 uczniów, to w tym roku na obecną chwilę jest 918 „pierwszoklasistów”. Oznacza to, że w szkołach jest coraz mniej oddziałów, a nauczyciele mogą stracić pracę lub będą musieli rezygnować z pełnych etatów.

reklama

Rozmawiamy z Tomaszem Sopyłło, asystentem starosty lęborskiego o obecnej sytuacji szkół ponadgimnazjalnych w naszym powiecie.

– Jak wygląda obecna sytuacja w szkołach w naszym powiecie?

– W roku szkolnym 2011/12 otworzymy w sumie 30 oddziałów. Są to o 3 oddziały mniej niż w zeszłym roku. Mniej o jeden oddział w ZSE-H, z kolei Dyrektor PCE musiał zrezygnować z dwóch kierunków technicznych. Nasze prognozy, które powstały w wyniku ankiet przeprowadzonych wśród gimnazjalistów, spełniły się – zakładaliśmy, że zmniejszy się ilość oddziałów. Co ważne, w tym roku ilość absolwentów gimnazjów w naszym powiecie jest mniejsza o ok. 100 osób, to są 3 oddziały). Powodem jest oczywiście niż demograficzny. Możemy szacować, że w roku 2012/13 nastąpi kolejne zmniejszenie ilości oddziałów o 2 do 3. Ma w tym swój udział także zmniejszenie ilości osób spoza powiatu lęborskiego, które aplikują do naszych szkół ponadgimnazjalnych. Jeśli chodzi o profile klas, to dyrektorzy otworzyli takie oddziały, aby uwzględnić zainteresowanie młodzieży przedstawione w ankietach. W ten elastyczny sposób staramy się aktywnie pozyskiwać uczniów nie tylko z naszego powiatu.

– Niż demograficzny jest faktem, a jak sytuacja wyglądała jeszcze kilka lat temu?

– Jeśli chodzi o dane za wcześniejsze lata to w 2006 roku prowadziliśmy 43 oddziały – 1.328 uczniów, w tym 342 spoza powiatu. w 2010 roku 33 oddziały – 1.054 uczniów, w tym 220 spoza powiatu. W tym roku na tę chwilę przyjęliśmy 918 uczniów do 6 szkół ponadgimnazjalnych. Tendencja spadkowa jest wyraźnie widoczna. Nastąpiła redukcja 40 etatów wśród nauczycieli. Łącznie w 6 szkołach ponadgimnazjalnych oraz MDK, POA, SOS-W i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Proszę nie traktować tego jako zwolnienie 40 osób, bo na przykład, jeżeli dwójka nauczycieli pracowała na pełnym etacie i ten etat zredukowano dla obydwu do 1/2 to w sumie nastąpiła redukcja 1 etatu, ale nikt nie został zwolniony. Nastąpiło po prostu zmniejszenie ilości obowiązkowych godzin nauczania wśród nauczycieli wobec zaistniałej sytuacji, czyli zmniejszenia ilości oddziałów. Oczywiście są sytuacje, w których nauczyciele mający jedynie kilka godzin mogli zostać zwolnieni.

– Jednak ta cała sytuacja to wynik ogromnego niżu demograficznego, czy też dzieje się to tylko w naszym powiecie? Czy macie wiedzę jak wygląda sytuacja w innych powiatach w naszym regionie?

– Nie posiadamy dokładnych danych z innych powiatów, ale wiemy, że sytuacja u naszych sąsiadów jest podobna – tam także następuje redukcja zarówno oddziałów, jak i etatów.

– Czy nabór do szkół ponadgimnazjalnych jest już zakończony?

– Do końca sierpnia prowadzona jest rekrutacja dodatkowa. Mamy jeszcze 18 wolnych miejsc, między innymi dla tych uczniów, którzy z różnych powodów nie aplikowali do szkół ponadgimnazjalnych, chociażby ze względu na wyjazdy wakacyjne.

– Okres wakacyjny to zazwyczaj czas remontów i inwestycji w szkołach. Jakie prace prowadzone są obecnie w naszych placówkach oświatowych?

– Jeśli chodzi o ewentualne remonty w okresie wakacyjnym, to dyrektorzy nie informowali urzędu o takich zapotrzebowaniach, jeśli więc planują jakiś remont to prawdopodobnie ze środków własnych. Naszą inwestycją, która jest obecnie w trakcie realizacji, jest budowa sali gimnastycznej przy SOS-W. Planowane zakończenie budowy – czerwiec 2012 roku.

– Czy tworzone są nowe oddziały o nowych kierunkach.

– W roku szkolnym 2011/12 wprowadzono następujące nowe kierunki w szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat lęborski: w ZSGŻiA – Technik kucharz, a w ZSM-I – Operator obrabiarek skrawających. Prowadzony był również nabór do Technikum usług fryzjerskich w PCE-ZSP, ale nie zgłosiła się wystarczająca ilość chętnych uczniów, aby otworzyć ten oddział.

Mniej uczniów to mniejsze subwencje oświatowe, czy w związku z tym planowane są jakieś cięcia w oświacie? Łączenie szkół – dużo się o tym mówi – czy może szukanie pieniędzy na oświatę poprzez ministerialne dotacje, programy?

– Powiat przystąpił do realizacji projektu „Zdolni z Pomorza” skierowanego do najwybitniejszych uczniów naszego regionu. Jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, Samorząd Województwa Pomorskiego zdecydował o realizacji projektu, którego efektem ma być regionalny systemu wspierania uczniów uzdolnionych. W każdym z powiatów województwa pomorskiego powstaną Lokalne Centra Nauczania Kreatywnego, które będą tworzyć sieć międzyszkolnych ośrodków wspierających uczniów uzdolnionych, tak, by każde dziecko na Pomorzu zidentyfikowane jako zdolne otrzymało odpowiednie wsparcie.

– Dziękuję za udzielone informacje

Rozmawiał Adam Reszka

reklama

reklama