Aktualności

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Biegach na Orientacje w Lęborku

Jutro (3 lipca) w Lęborku odbędzie się jedna z konkurencji – bieg sprinterski – w ramach Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Biegach na Orientację, które od dzisiaj do 9 lipca odbywają się w Wejherowie i Rumi.

reklama

– Do Lęborka przyjedzie około 360 młodych biegaczy z 36 państw – mówi Marian Borek, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku. – Wezmą oni udział w biegu spriterskim na około 3 kilometrowej trasie. Główną bazą biegów będzie boisko przy „mechaniku”. Start z kortów tenisowych od godziny 1400. Każdy zawodnik biegnie osobno w odstępach półtorej minutowych. Trasa prowadzi przez park Chrobrego do placu Pokoju, gdzie będzie meta.

– Biegi na orientację mają już ponad 100 letnią historię. Jej odmiana – sprint to młoda konkurencja, mająca przede wszystkim przybliżyć biegi na orientację szerszej publiczności – wyjaśnia Tadeusz Potejko, prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej. – Sprint odbywa się przede wszystkim w terenach parkowych i miejskich, a trasa obliczona jest na 12-15 minut biegu. W Lęborku park sąsiaduje z centrum miasta i jest to świetne miejsce na przeprowadzenie tego typu imprezy.

Zadaniem zawodnika w sprincie na orientację jest jak najszybsze przebiegnięcie trasy, zgodnie z przekazaną mu na starcie mapą. Zawodnik musi, w ustalonej na mapie kolejności, zaliczyć kilkanaście punktów kontrolnych. Robi to za pomocą elektronicznego chipa.

Dekoracja zwycięzców odbędzie się na Placu Pokoju o godz. 17.40. Głównym organizatorem międzynarodowej imprezy jest UKS Siódemka Rumia, w Lęborku wspiera ją Centrum Sportu i Rekreacji.

Polska jest po raz trzeci gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Biegach na Orientację. Poprzednie edycje odbyły się w roku 1994 i 2004.

Także 3 lipca o godz. 10 przy Stadionie Miejskim odbędzie się bieg otwarty na orientację Kaszebe Cup. Zawodowcy, jak i amatorzy pobiegną trasami przez lasy w okolicy stadionu i osiedla Sportowa.

(rak)

POLECAMY
 
close-link