reklama
Aktualności

„Skrót Kaszubski” uroczyście otwarty

„Skrót Kaszubski” uroczyście otwarty

Zakończył się IV etap przebudowy alternatywnego połączenia drogowego z Lęborka do Trójmiasta – tzw. „Kaszubskiego skrótu”, wiodącego przez miejscowość Popowo w gm. Cewice.

Ostatni etap inwestycyjny dotyczył przebudowy drogi powiatowej od granicy Lęborka przy cmentarzu do ronda w kierunku Dziechna Zarząd Powiatu Lęborskiego na wykonanie inwestycji pozyskał 911.246 zł  dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Celowego – „Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg”. Drugą połowę sfinansowały solidarnie, w równych trzech częściach, samorządy Lęborka, Cewic i Powiatu Lęborskiego.

reklama

W uroczystym przekazaniu przebudowanej drogi do użytku, wspólnie z przedstawicielami wykonawcy, uczestniczyli: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski, członkowie Zarządu Powiatu Lęborskiego: Adam Nowak i Jacek Perłak oraz reprezentujący samorząd Lęborka – Marian Kurzydło – Sekretarz Miasta i przedstawiciele Gminy Cewice: Jerzy Bańka – Wójt Cewic z Wiesławem Kellerem – Przewodniczącym Rady Gminy. Gościem specjalnym była reprezentująca posła Piotra Müllera, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego – Mirosława Kaczyńska. – Ostatni etap przebudowy liczył 2,2 km drogi o szerokości 7 m i 5,5 m jezdni – mówi Adrian Wenta, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lęborku – Po bokach zostały wykonane utwardzone pobocza o szerokości 75 cm specjalnie z myślę o bezpieczeństwie rowerzystów przemieszczających się szlakiem w kierunku jeziora Osowskiego.

W trakcie przebudowy dokonano niezbędnych poszerzeń, wzmocnienia konstrukcji drogi przy użyciu siatki szklano-węglowej, prace budowlane poprawiające wytrzymałość, widoczność i ogólny komfort jazdy oraz nowa nawierzchnia. Wykonano również po raz pierwszy w  powiecie lęborskim poziome strukturalne oznakowanie grubowarstwowe, potocznie nazywane przez kierowców „wybudzaczami”, powodujące, że naruszenie pasa dla rowerzystów jest słyszalne wewnątrz pojazdu. Dodatkowym elementem poprawiającym bezpieczeństwo jest zastosowanie rozwiązań wymuszających ograniczenie prędkości do 70 km/h, co zmniejszy dotychczasową zaczną wypadkowość na tym odcinku drogi.

Historia kolejnych inwestycji przebudowywania „Kaszubskiego skrótu” do Trójmiasta sięga 2018 roku, kiedy przebudowana została ul. Kaszubska. Rok później przebudowana została DP 1336G od ronda w Dziechnie w kierunku Popowa. W 2020 r. przebudowany został odcinek od Popowa do granicy powiatu. Bieżący rok i przebudowa drogi od ul. Kaszubskiej do ronda w Dziechnie zamknęła 3-letni okres inwestowania, udostępniając kierującym nowoczesną, dobrze oznakowaną drogę o doskonałej nawierzchni. Droga objęta jest 60-miesięcznym okresem gwarancyjnym.

Komentarze