reklama
Aktualności

Przy ulicy Kossaka powstały podwórka integracyjne

Przy ulicy Kossaka powstały podwórka integracyjne

Program Rewitalizacji „Lębork Nowy Świat” zawitał na podwórka przy ulicy Kossaka. Po wyremontowaniu należących do miasta budynków Kossaka nr 87 i 100 przyszedł czas na zagospodarowanie ich najbliższego otoczenia. Jednymi w ostatnich przebudowanych miejsc są dwa podwórka integracyjne pod numerami Kossaka 87 i 100.

Kompleksowy remont podwórek to efekt wcześniejszych konsultacji projektantów i pracowników ratusza z mieszkańcami. Wyzwolona na spotkaniach energia, odpowiedzialność za wspólną przestrzeń i dbałość o nią w kolejnych miesiącach i latach to wartość dodana działań rewitalizacyjnych w dzielnicy „Lębork Nowy Świat”.

reklama

– Moim marzeniem było przywrócenie w te miejsca piękna, ładu i harmonii – mówi projektantka siedmiu podwórek Alicja Walkusz. – W każdym miejscu w którym była przeprowadzona rewitalizacja odbyły się spotkania z mieszkańcami. Uczestniczyła w nich także pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Joanna Kielas oraz naczelnik i zastępca Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego Romuald Babul i Aleksandra Mielewczyk-Krawczyk. Na spotkaniach pojawiły się najbardziej zainteresowane osoby z pełnią entuzjazmu i gotowością do współpracy. Dla mnie jako projektanta istotne było by dostosować projekt do rzeczywistych potrzeb. Nie ukrywam, że przyszłam z zupełnie innymi pomysłami i cieszę się, że mieszkańcy powiedzieli co naprawdę chcą. Były to niejednokrotnie momenty które mnie mocno wzruszyły, gdzie zdałam sobie sprawę jak ważna jest moja odpowiedzialność zawodowa jako architekta w kształtowaniu przestrzeni nie tylko pięknej ale przede wszystkim funkcjonalnej i bezpiecznej. Stworzone zostały rabaty dla miłośniczek kwiatów, ławeczki do siedzenia i grzania się przed domem na słońcu dla starszych osób  i inne drobne elementy architektury mające nieść radość. Najbardziej wzruszający był moment kiedy mama niepełnosprawnego chłopca poprosiła o huśtawkę, ale taką by mógł się na niej huśtać jej syn. Powiedziała, że w mieście nie ma takiej z której jej dziecko by nie spadło. Prośba ta została oczywiście uwzględniona.

Na podwórku integracyjnym przy Kossaka 87 powstały chodniki, droga dojazdowa i schody. Wyprofilowano także skarpę przy budynku. Na częściowo utwardzonym terenie postawiono ławki i donice na kwiaty. W planie są także nasadzenia zieleni. Koszt prac wyniósł 110 tys. złotych.

Mocno zmieniło się także podwórko na zapleczu budynku Kossaka 100. Pojawiła się na nim ażurowa i żwirowa nawierzchnia, chodnik, estetyczna wiata śmietnikowa, linki do prania na stojakach, ławka oraz huśtawa przystosowana dla osób z niepełnosprawnością. Kolejnym etapem zmian będą nasadzenia zieleni. Koszt prac wyniósł 130 tys. zł.

Kolorytu temu miejscu nadała wyjątkowa mozaika. – Pomysł był taki by przechodzień zatrzymał się na chwilę i zadumał, zastanowił lub uśmiechnął mijając ciekawy kawałek przestrzeni. Na ulicy Kossaka 100 była idealna do tego ściana: fragment muru wręcz symbolicznie oddzielający mieszkańców terenu rewitalizacji od komornika – wyjaśnia architekt Alicja Walkusz. – Zależało mi by wzory były jak najprostsze, łatwe i przyjemne do wykonania. Nie chciałam tworzyć tzw. sztuki przez duże „S” lecz piękny fragment muru, który wzbudzi uśmiech wśród przechodniów. Dodatkowo twórcami tego działa były dzieci z tego i okolicznych  podwórek oraz wolontariusze. Najważniejsza była możliwość współpracy przy tworzeniu czegoś pięknego oraz poczucie wspólnotowości i sprawczości. Projekt powstał również dzięki pomocy, zachęcie i pozytywnej energii pań Joanny Kielas i Hanny Osowskiej z Klubu Osiedlowego BAZA. Materiałem były pozostałości po płytkach gresowych przekazanych bezpłatnie przez jedną z firm. Mozaika dzięki temu posiada też walor ekologiczno-recyklingowy. I tak jak całość mozaiki tworzą różne małe okruchy kafli tak my jako mieszkańcy razem tworzymy to piękne i barwne miasto.

Komentarze