reklama

Harcerze i instruktorzy z 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów imienia generała Stanisława Sosabowskiego zorganizowali Wyprawę Pamięci do Warszawy. Harcerze uczcili w ten sposób 80. rocznicę powstania 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, której twórcą był generał Stanisław Sosabowski.

Uczestnicy wyprawy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego z najcenniejszym zabytkiem dla naszych harcerzy – oryginalnym mundurem generała Sosabowskiego. Po południu zrelaksowali się w Centrum Nauki Kopernik, odwiedzili Złote Tarasy i pomnik Syreny na Powiślu.

reklama

Wieczorem harcmistrz Krzysztof Siwka – kierownik wyprawy, opowiedział młodszym harcerzom o tym, jak co roku we wrześniu, w latach 1983 – 1989, w rocznicę bitwy pod Arnhem, przyjeżdżał z lęborskimi harcerzami na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wspólnie z harcerzami z różnych stron Polski, z drużyn noszących imię gen. Sosabowskiego, albo Brygady Spadochronowej spotykali się z weteranami na Powązkach. Zaciągali warty honorowe, zapalali znicze na grobie swojego patrona generała Stanisława Sosabowskiego, słuchali opowieści legendarnych weteranów Brygady oraz Cichociemnych. Były to nieoficjalne, skromne, ale wzruszające uroczystości.

W późniejszych latach harcerze uczestniczyli w wyprawach do Holandii – oddawali hołd poległym w bitwie pod Arnhem polskim spadochroniarzom.

Po ponad trzydziestu latach ponownie młodzi lęborscy harcerze i instruktorzy, którzy przyjeżdżali tutaj w latach 80-tych, przyjechali na Powązki. Przybyli także harcerze ze Skawiny.

Harcerze posprzątali otoczenie pomnika oraz złożyli kwiaty na grobie swojego patrona generała Stanisława Sosabowskiego. Poczty sztandarowe, składanie kwiatów i minuta ciszy… Niestety już bez weteranów.

Harcerze zapalili znicze także na grobach swoich bohaterskich poprzedników – harcerskich Powstańców Warszawskich. Uczestnicy wyprawy zwiedzili też Stare Miasto, byli pod Pomnikiem Małego Powstańca.

Ostatnim punktem programu było odwiedzenie pomnika generała Sosabowskiego na Żoliborzu. Wyprawa rozpoczęła się od pomnika generała Sosabowskiego w Lęborku, a zakończyła się pod pomnikiem generała Sosabowskiego w Warszawie.

Z pewnością była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

Komentarze