reklama
Aktualności

Zdzisław Chojnacki zwycięzcą debaty kandydatów na wójta gminy Nowa Wieś Lęborska

Zdzisław Chojnacki zwycięzcą debaty kandydatów na wójta gminy Nowa Wieś Lęborska

Przedwyborcza debata kandydatów na urząd Wójta Nowej Wsi Lęborskiej odbyła się w minionym tygodniu w lęborskim Klubie Osiedlowym BAZA. W wydarzeniu uczestniczył Zdzisław Chojnacki i Krzysztof Pruszak. Trzeci kandydat – Marek Baranowski, zrezygnował z udziału w spotkaniu.

Debatę prowadził Prezes Fundacji Lokalnej z Pogorzelic, a zarazem sołtys tej miejscowości Szymon Medalion. Transmisję na żywo oglądało w szczytowych momentach ponad ćwierć tysiąca osób. Retransmisję nadal można obejrzeć na stronie www.fundacjalokalna.pl/debata

reklama

Debata przebiegała sprawnie, a kandydaci odnosili się do siebie z szacunkiem, często różniąc się w spojrzeniu na te same sprawy czy proponując inne rozwiązania. Dyskusja na żywo komentowana była przez internautów. W ciągu 1,5 godziny napisali oni niemal 300 komentarzy. W ankiecie przeprowadzonej pod koniec transmisji, większość widzów wskazało Zdzisława Chojnackiego jako zwycięzcę tego starcia. Głosowało na niego 60% Internautów, pozostałe 40% głosów zebrał Krzysztof Pruszak.

W pierwszej części debaty kandydaci odpowiadali na serię pytań przygotowanych przez organizatora. Na odpowiedz każdy z kandydatów miał po 2 minuty. Wśród pytań były te o budowę kanalizacji w gminie, gospodarkę odpadami i rolę w tym systemie wysypiska w Czarnówku czy o wizję rozwoju i zagospodarowania przestrzennego gminy. Prowadzący Szymon Medalion starał się tak prowadzić dyskusję by pytania i odpowiedzi były konkretne. Tak było m.in. z pytaniu o rozwiązania co do przyszłości Jeziora Lubowidzkiego czy o elektryzujący w ostatnich tygodniach społeczność gminy remont boiska w Garczegorzu. Wśród pytań znalazło się to także o rolnictwo i o zmianę charakteru gminy w związku z przenoszeniem się do niej mieszkańców Lęborka i tworzeniem się de facto terenów podmiejskich.

Fundacja Lokalna – organizator debaty, przez kilka tygodni zbierał pytania od mieszkańców. O co kandydatów zapytali wyborcy? Ważne pytanie dotyczyło obowiązku wymiany do 2024 roku nie ekologicznych źródeł ogrzewania i konieczności wymiany pieców. Rola samorządu w pomocy mieszkańcom i instytucjom jest tu nie do zastąpienia. Mieszkańcy pytali także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zasady wspierania Ochotniczych Straży Pożarnych.

Prowadzący sprawdzając wiedzę kandydatów o gminie zapytał ich o niezbędne inwestycje w dwóch miejscowości na krańcach gminy. Krzysztof Pruszak miał zaproponować najważniejsze sprawy do załatwienia w Darżewie, Zdzisław Chojnacki w Tawęcinie co rozszerzył też o pobliską miejscowość Bąsewice.

Mieszkańcy gminy na nowego wójta zagłosują 19 września 2021 r.

Komentarze