reklama
Aktualności

Chcesz wstąpić do wojska? Skontaktuj się ze swoim rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej

Chcesz wstąpić do wojska? Skontaktuj się ze swoim rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło nowy serwis internetowy dedykowany rekrutacji.  Pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego regionu.

Rekruterzy WOT to żołnierze – ochotnicy, którzy pełnią służbę od co najmniej roku. „Naszym głównym atutem jest to, ze my sami jesteśmy żołnierzami (…). Co za tym idzie, jesteśmy takimi samymi żołnierzami, jakimi staną się żołnierze zrekrutowani przez nas, zaraz po szkoleniu podstawowym” – w wywiadzie powiedziała st. szer. Diana Przepiórka, rekruterka z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Mieliśmy te same obawy, te same pytania. Tak samo zastanawialiśmy się co będzie, gdy stawimy się na jednostkę, (…) na szkolenie. Dzisiaj, bazując na własnych doświadczeniach jesteśmy w stanie odpowiedzieć nowym rekrutom na wszystkie pytania, rozwiać ich wątpliwości”. „Staramy się wychodzić do ludzi. Inicjujemy spotkania. Ale i na ulicach miast prowadzimy akcje, których celem jest zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Naszym atutem jest nasz mundur i nasza postawa” – opowiada st. szer. Diana Przepiórka.

Rekruterzy przybliżają model funkcjonowania formacji oraz codzienny tok służby żołnierzy nie tylko poprzez rozmowę i przekazywanie suchych faktów, ale również prezentując zdjęcia, filmy, oraz dzieląc się własnymi doświadczeniami. Przygotowują tym samym przyszłych adeptów OT, do tego „z czym mogą się spotkać w szeregach OT, czego mogą od wojska oczekiwać, jak również czego wojsko może oczekiwać od nich.

Ważne w tym pierwszym kontakcie jest również przekazanie informacji o tym „jakim należy sprostać warunkom, aby dostać się do wojska”. Mowa tu zarówno o warunkach fizycznych, jak i psychicznych i emocjonalnych. Dlaczego jest to takie ważne? Na te pytanie również odpowiada rekruterka, st. szer. Diana Przepiórka. – „Czuję że mam odpowiedzialność za tych kandydatów, za to że się tutaj zgłaszają. Nie chciałabym żeby spotkali się z odmienną rzeczywistością, niż ta, jaką im przedstawiłam. Moje postrzeganie może być zupełnie inne niż ich”.

Z rekruterami WOT można się umówić na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, możliwy jest oczywiście kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt do rekrutera z powiatu, w którym mieszka ochotnik można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez wpisanie nazwy powiatu.

Uruchomiony serwis powstał, aby osoby poszukujące odpowiedzi na różnych forach lub grupach dyskusyjnych w Internecie, mogły szybko znaleźć najrzetelniejsze informacje dotyczące rekrutacji – poprzez bezpośredni kontakt z  rekruterem, który może okazać się wprost sąsiadem ochotnika. Na chwilę obecną w WOT jest 200 rekruterów.

Koncepcja wsparcia systemu naboru poprzez wprowadzenie rekruterów jest częściowo wzorowana na modelu stosowanym w Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich. Dotychczasowe doświadczenia WOT pokazują, że najlepszymi rekruterami są sami Terytorialsi, którzy działają w swoich regionach dla  lokalnych społeczności, z którymi się utożsamiają i którym służą.

Komentarze