reklama
Aktualności

Co zrobić gdy spotkamy fokę na plaży? Pierwsze trafiły już do helskiego ośrodka rehabilitacji

Co zrobić gdy spotkamy fokę na plaży? Pierwsze trafiły już do helskiego ośrodka rehabilitacji

Długi weekend oraz sprzyjająca pogoda zachęca do spacerów po plaży. Czasem nad brzegiem morza spotkać możemy fokę szarą – co robić w taki przypadku?

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Jej pacjenci to głównie focze szczenięta. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta nie są ani atrakcjami turystycznymi, ani kompanami do zdjęć. Niestety ich obecność na plażach często budzi wśród ludzi sensację. Dlatego fokarium alarmuje: traktujmy foki z odpowiednim dystansem, nie straszmy ich i nie róbmy sobie z nimi selfie.

reklama

W ostatnią niedzielę do ośrodka w Helu trafiły dwie młode foczki. Opiekuje się nimi wykwalifikowany i doświadczony personel. Po wyleczeniu, odkarmieniu i upewnieniu się, że maluchy są przygotowane do samodzielnego życia na wolności – zostaną wypuszczone z powrotem do Morza Bałtyckiego.

Na przełomie lutego i marca na świat przychodzą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie małe foczki powinny spędzić pod opieką mam, ale niektóre z nich, z różnych powodów, zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są przygotowane do samodzielnego życia. Kiedy tak się stanie, czeka je niezwykle trudny czas – nie wszystkie maluchy umieją sobie poradzić. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem, dlatego nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.

Jak się zachować, kiedy spotkamy na plaży fokę?

Fachowcy informują, że nie powinniśmy podchodzić do fok bliżej niż na 20 metrów. Inaczej przerywamy ich odpoczynek, narażamy je na stres, a w skrajnych przypadkach – prowokujemy ich reakcję obronną. Zagrożeniem są też psy, które puszczone luzem mogą zadziałać instynktownie i zaatakować zwierzę.
 
Kiedy w czasie spaceru po plaży spotkamy fokę, możemy zgłosić się bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu: na Facebooku lub dzwoniąc pod numer 58 675 08 36. Albo zawiadomić Błękitny Patrol WWF: 795 536 009
 
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu potrzebuje wsparcia tych, którym los zwierząt nie jest obojętny. Każdego roku wraz z nowymi pacjentami ośrodka przybywa zadań i pracy, a także potrzeb związanych z wyposażeniem ośrodka w: sprzęt do transportu, pokarm, lekarstwa, środki higieniczne i sprzęt niezbędny do zapewnienia małym pacjentom dostatecznej opieki. Każdy z nas, w miarę możliwości, może pomóc i wesprzeć ośrodek na stronie: Ratujemyzwierzaki.pl.
 
Zebrane w ten sposób środki przeznaczone będą na dofinansowanie działań związanych z opieką i rehabilitacją fok. Zapewnią im jak najlepszą opiekę i pomogą wrócić do Bałtyku – do ich naturalnego środowiska.

Komentarze